Versiunea rc3

Moderator: Moderators

Locked
EDUTz
Nou Venit

Versiunea rc3

Post by EDUTz » 15 Sep 2012, 08:52

Salut.
Ce imbunatatiri sunt aduse la rc3 ? Nu gasesc nicaieri un changelog actualizat.
De asemenea ce fisiere trebuie sa urc pentru upgrade de la rc2 ?
Multumesc anticipat.
vim
Mini tehnicus

Re: Versiunea rc3

Post by vim » 15 Sep 2012, 11:14

Versiunile RC le privesc ca pregatiri pt versiunea stabila, in care de regula doar repar bug-uri gasite de mine sau raportate de catre utilizatori. In RC nu implementez lucruri noi decat daca este absolut necesar. Drept urmare, changelog-ul pt 2.0.0 contine modificarile principale aduse in toate versiunile 2.0.0-RC* si un link catre lista cu bug-uri reparate.

Procesul de update este explicat in documentatie si iti recomand sa faci update.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 16 Sep 2012, 23:25

Multumesc de raspuns.

Eu ma refeream la ce modificari sau adaugiri s-au adus de la rc2 la rc3 ... Poate are un meniu in plus, poate ... etc .. intelegi la ce ma refer. Doar intrebasem, sa stiu ce sa caut sa vad ca e "imbunatatit".

Cat de fisierele de upgrade, intrebam sa stiu ce fisiere sunt vitale. Instructiunile de upload sunt defapt intructiuni de "reinstalare" cu o baza de date deja configurata. Un simplu overwrite la fisiere nu inseamn neaparat "update", daca intelegi unde bat :P ..
Pentru ca am tradus toate fisierele in lb romana, nu pot face overwrite, pentru ca am schimbat putin stilul, iar nu pot face overwrite... si tot asa.

Oricum presupun ca nu fisierele de tema au fost "upgradate" ci cele de "core", dar si asta nu am de unde sti pt ca nu exista un changelog, de la versiunea "1.0.0.0.1" la "1.0.0.0.2", care ar trebui sa fie facute macar sub forma "bugs fixed" ... nu stiu :))

Sper ca nu am suparat pe nimeni daca am formulat putin agresiv propozitiile.
O zi placuta :)
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 17 Sep 2012, 00:22

EDUTz wrote:Eu ma refeream la ce modificari sau adaugiri s-au adus de la rc2 la rc3 ... Poate are un meniu in plus, poate ... etc .. intelegi la ce ma refer.
Tocmai ti-am zis in postul precedent ca in versiunile RC doar se repara bug-uri si nu se implementeaza nimic nou decat daca este absolut necesar. Link catre lista cu bug-urile mai mari ce au fost reparate gasesti in changelog.
EDUTz wrote:Cat de fisierele de upgrade, intrebam sa stiu ce fisiere sunt vitale.
Pai cam toate sunt vitale, ca altfel nu erau incluse in distributie :)
EDUTz wrote:Un simplu overwrite la fisiere nu inseamn neaparat "update", daca intelegi unde bat ..
Ba exact asta inseamna. Acelasi lucru se intampla si in cazul unui update la o aplicatie desktop, la wordpress si cam orice altceva.
EDUTz wrote:Pentru ca am tradus toate fisierele in lb romana, nu pot face overwrite, pentru ca am schimbat putin stilul, iar nu pot face overwrite... si tot asa.
Aplicatia suporta teme multiple:
  1. Tema modificata de tine o muti in alt director (ex: `pub/themes/edutz`)
  2. Editezi fisierul `app/config/template.php` si modifici:

$config['theme'] = 'edutz';
  3. Copiezi fisierul `app/config/template.php` in `app/config/production/template.php` ca sa nu fie modificat cand faci update la aplicatie.
  4. Done. Ai o tema personalizata care nu o sa fie modificata dupa update.
Aplicatia suporta traduceri multiple:
  1. Creezi un director `app/language/ro`
  2. Copiezi toate fisierele din `app/language/en`in `app/language/ro`
  3. Editezi fisierul `app/config/config.php` si modifici:

$config['language']    = 'ro';
  4. Copiezi fisierul `app/config/config.php`in `app/config/production/config.php` ca sa nu fie modificat cand faci update la aplicatie.
  5. Te pui pe tradus fisierele din `app/language/ro`
  6. Done. Ai o traducere in limba romana care nu o sa fie modificata la update, decat daca pe viitor o sa fie inclusa o asemenea traducere direct in distributia principala.
EDUTz wrote:Oricum presupun ca nu fisierele de tema au fost "upgradate" ci cele de "core", dar si asta nu am de unde sti pt ca nu exista un changelog, de la versiunea "1.0.0.0.1" la "1.0.0.0.2"
Tu probabil ca te referi la o lista cu fisierele modificate de la o versiune la alta, cum se ofera la phpbb. Tinand cont ca regnick-ul este cu mult mai simplu decat phpbb si procesul de update este destul de simplist, nu am considerat ca este necesara o asemenea lista, dar voi lua in calcul acest aspect pt viitor si poate voi face.
EDUTz wrote:Sper ca nu am suparat pe nimeni daca am formulat putin agresiv propozitiile.
Nu vad agresivitatea de care pomenesti si nu are nimeni de ce sa se supere din cauza unor simple intrebari.

Spor.

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 17 Sep 2012, 01:07

Aplicatia suporta teme multiple:
Aplicatia suporta traduceri multiple:
Ahaaaa asta nu o stiam :D
trebuia sa-mi fi dat seama dupa cum erau structurate folderele :P
Tu probabil ca te referi la o lista cu fisierele modificate de la o versiune la alta, cum se ofera la phpbb. Tinand cont ca regnick-ul este cu mult mai simplu decat phpbb si procesul de update este destul de simplist, nu am considerat ca este necesara o asemenea lista, dar voi lua in calcul acest aspect pt viitor si poate voi face.
Da, preety much ..
Avand in vedere ca unii dintre noi au "customizat" ce aveam de modificat, mi se pare foarte important sa stiu ce fisiere sunt afectate de update.
Si inca un lucru, nu e cazul sa comparati ceva cu altceva ... Orice program, plugin, joc sau mai stiu eu ce, are un changelog adecvat. Eu nu cer marea si sarea, daca vreti sa oferiti acele detalii sau nu, e numai optiunea voastra. Eu doar am spus cum m-as astepta sa primesc o informatie de update din punct de vedere profesional. Normal ca "userul de rand" va da rewrite si atat, dar eu sincer nici pana acum nu am dat macar download la acel link cu noua versiune.
Sa dau un exemplu mai strict, poate asa imi veti da dreptate. Sa spunem ca ati schimbat o sintaxa in apelarea unui e-mail care afecteaza doar e-mail.php dar era vital caci putea fi atacat de un mysql injection sau cine stie ce "hack", asa ca v-ati hotarat sa faceti update la versiune urgent. De ce sa facem overwrite la tot cand se poate inlocui un singur fisier ?

Astfel sper ca am fost mai clar in exprimare :P
Nu vad agresivitatea de care pomenesti si nu are nimeni de ce sa se supere din cauza unor simple intrebari.
Mi s-a mai spus, din cauza felului direct in care comunic ca sunt agresiv. Si aici ma refer la aceste locuri de socializare, in care nu exista o intonatie, o ironie, un sarcasm etc ... Doar punand . sau ! sau ? nu-ti dai seama de felul in care iti vorbeste intelocutorul. La asta m-am referit, incercand sa ma "scuz" din timp in caz ca as fi perceput altfel.
Locked