Problema register

Moderator: Moderators

vim
Mini tehnicus

Re: Problema register

Post by vim » 28 Aug 2012, 01:57

Posteaza tot continutul fisierului app/config/production/email.php intre

Code: Select all

[code]
[/code]

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 28 Aug 2012, 01:58

<?php  if ( ! defined('BASEPATH')) exit('No direct script access allowed');
/**
 * Email configuration
 * 
 * @see http://codeigniter.com/user_guide/libraries/email.html  Section "Email Preferences"
 */

// ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

/**
 * Type of mail.
 * 
 * Options: text or html
 */
$config['mailtype'] = 'html';

/**
 * The mail sending protocol.
 * 
 * Options: mail, sendmail, or smtp
 */
$config['protocol'] = 'smtp';

/**
 * SMTP server settings
 */
$config['smtp_host'] = 'ssl://smtp.googlemail.com';
$config['smtp_user'] = 'mail@gmail.com';
$config['smtp_pass'] = 'pass';
$config['smtp_port'] = 465;

/**
 * Useragent
 * 
 * Note: Please do not change. This will have a future use.
 */
$config['useragent'] = 'CI/Regnick';

// Comply with RFC 822
$config['newline']  = "\r\n";
$config['crlf']     = "\r\n";

define('RN_EMAIL_CONFIGURED', TRUE);

/* End of file email.php */
/* Location: ./application/config/email.php */
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2012, 02:10

1. In primul rand te poti autentifica din browser pe contul de gmail folosit in script ?

2. Activeaza log-urile din "app/config/config.php" si vezi daca iti apare avertisment sau vreo eroare.

$config['log_threshold'] = 4;
* Log-urile se salveaza in directorul "app/logs".

I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 28 Aug 2012, 02:42

1. Da

2. Erorile de mai jos:

ERROR - 28-08-2012 02:14:28 --> Severity: Notice  --> Constant RN_EMAIL_CONFIGURED already defined /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/app/config/production/email.php 43
DEBUG - 28-08-2012 02:14:28 --> Email Class Initialized
ERROR - 28-08-2012 02:14:33 --> Severity: Warning  --> fsockopen(): unable to connect to ssl://smtp.googlemail.com:465 (Connection timed out) /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/core/libraries/Email.php 1689
DEBUG - 28-08-2012 02:14:33 --> Language file loaded: language/en/email_lang.php
ERROR - 28-08-2012 02:14:33 --> Severity: Warning  --> fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/core/libraries/Email.php 1846
ERROR - 28-08-2012 02:14:33 --> Severity: Warning  --> fgets() expects parameter 1 to be resource, boolean given /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/core/libraries/Email.php 1869
ERROR - 28-08-2012 02:14:33 --> Severity: Warning  --> fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/core/libraries/Email.php 1846
ERROR - 28-08-2012 02:14:33 --> Severity: Warning  --> fgets() expects parameter 1 to be resource, boolean given /home/servercs/domains/XXX/public_html/register/core/libraries/Email.php 1869

EDIT: i-am dat de cap, nu aveam porturile deschise :)
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2012, 02:44

Probabil ca portul SSL este filtrat de firma de hosting.

Dai paste la codul de mai jos intr-un fisier php, urca fisierul undeva in contul de hosting, acceseaza fisierul din browser si dai paste aici la rezultat.

<?php
$fp = fsockopen("www.google.com", 80, $errno, $errstr, 10);
if (!$fp)
    echo "www.google.com -  $errstr   ($errno)<br>\n";
else
    echo "www.google.com -  ok<br>\n";

$fp = fsockopen("smtp.gmail.com", 465, $errno, $errstr, 10);
if (!$fp)
    echo "smtp.gmail.com 465  -  $errstr   ($errno)<br>\n";
else
    echo "smtp.gmail.com 465 -  ok<br>\n";

@fclose($fp)
Daca primesti eroare la ambele verificari, inseamna ca firma de hosting nu te lasa sa folosesti socketi deloc din PHP.
Daca primesti eroare doar la a 2-a verificare, inseamna ca firma de hosting are port-ul SSL blocat. Caz in care trebuie sa iei legatura cu ei pt gasirea unei rezolvari.

I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 28 Aug 2012, 02:55

Tot cu ala am verificat si eu, si da, aveam posturile inchise. Noroc ca exista portul 25 si mailul domeniului :P
Partea ciudata e ca verificasem inainte si nu mergea pe contul pe care-mi merge acum :shock:
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2012, 15:56

Sa inteleg ca s-a rezolvat cu email-ul ?

I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 28 Aug 2012, 23:39

da.
multumuesc de ajutor.

--- 28 Aug 2012, 23:34 ---

misspelled .. sry ...
mi-am adus aminte de ceva si cu asta inchei cred ...
Am citit pe unde am apucat ca te-ai urnit cu greu sa aduci imbunatatiri ... eu as veni cu o propunere pt o versiune ulterioara.
Sa se adauge timestamp nou la intrare pe server ... doar pt userii inregistrati ...
Apoi cu un cronjob ceva sau din panou sa se trimita mail celor care nu au mai intrat de 2 saptamani sa zicem.
Stii f bine la ce ma refer ... din punctul meu de vedere asta ar fi cireasa de pe tort :twisted:
Si cu asta inchei :P
Precum am zis, ceea ce am gasit aici e mana cereasca. GJ !
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2012, 23:41

EDUTz wrote:Am citit pe unde am apucat ca te-ai urnit cu greu sa aduci imbunatatiri
Unde ? :twisted:
EDUTz wrote:... eu as veni cu o propunere.
Sa se adauge timestamp nou la intrare pe server ... doar pt userii inregistrati ...
A fost adaugata deja acum cateva zile o metoda in script, prin care sa se tina evidenta cand a fost ultima data un user online si o sa fie disponibil in RC3. Implementarea in plugin tine de T-z3p si cand o sa aiba el timp.
EDUTz wrote:Apoi cu un cronjob ceva sau din panou sa se trimita mail celor care nu au mai intrat de 2 saptamani sa zicem.
Este deja in TODO, dar nu o sa fie implementat in core, ci o sa vina sub forma unui modul (sau plugin daca iti suna mai familiar).
EDUTz wrote:Precum am zis, ceea ce am gasit aici e mana cereasca. GJ !
Multumim pt aprecieri

I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 29 Aug 2012, 00:07

vim wrote: Unde ? :twisted:
Ghici #-crazy
Eu insist sa nu fac nici un fel de reclama .. deci ...

Inca ceva: pagination pt paginile members si team :P

In fine, eu ma bucur grav sa aud ca se implementeaza treaba asta. Daca va pot fi de folos cu ceva, sa ma anuntati (nu ca as fi eu mare erou, dar mai misc pe ici pe colo cu php si amxx). Placerea ar fi de partea mea.
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 29 Aug 2012, 00:55

EDUTz wrote:Inca ceva: pagination pt paginile members si team :P
Se va face.
EDUTz wrote:Daca va pot fi de folos cu ceva, sa ma anuntati (nu ca as fi eu mare erou, dar mai misc pe ici pe colo cu php si amxx)
Repo-urile sunt publice si poti oricand sa contribui la oricare dintre ele, printr-un pull request. Daca implementezi functionalitati noi, care nu se regasesc in bug tracker, sa intrebi inainte de a te apuca de treaba, ca sa te asiguri ca se doreste implementarea in core a ceea ce vrei tu sa faci, ca sa nu lucrezi degeaba. Daca repari doar bug-uri, ii poti da drumul la treaba fara sa intrebi.

CStrike-Regnick Web: Repo ; Bug tracker
CStrike-Regnick AMXX: Repo ; Bug tracker

Daca vrei o functionalitate care nu este disponibila in core, poti face oricand un modul care sa implementeze ceea ce doresti.

P.S nu prea ma pricep la ghicit, asa ca imi poti da un PM.

I retired from here
EDUTz
Nou Venit

Post by EDUTz » 29 Aug 2012, 01:57

Sincer sa fiu, nu am lucrat niciodata cu asa ceva, deci nu as sti de unde sa incep macar. Oricum daca va fi cazul, ma voi documenta.
Locked