Apple: iPhone sau Target locked?!

Ai de arătat un link, un program sau orice altceva care ar putea fi de ajutor şi altora ?
Share with us !

Moderator: Moderators

Post Reply
opyum
CS Staff Leaders

Apple: iPhone sau Target locked?!

Post by opyum » 21 Apr 2011, 14:30

Am citit din greseala un articol interesant cum domnul Steve Jobs (Apple) se pare ca a proiectat iPhone-ul si pentru a putea fi monitorizat 24/7 sub pretextul ca acest feature este folosit in cazul furtului. Suna putin cam privacy violation, nu credeti?

Puteti citi tot articolul aici.
Paradox lexical:
Propozitia urmatoare este adevarata. Propozitia anterioara este falsa.
Mr.Weed
Retired - CS Staff Leaders

Re: Apple: iPhone sau Target locked?!

Post by Mr.Weed » 21 Apr 2011, 15:36

Nu am citit articolul dar ca unul care testeaza toata ziua aplicatii ptr iPhone pot sa-ti spun ca e mult bullshit :)
Apple are reguli foarte stricte in ceea ce priveste aprobarea aplicatiilor in AppStore.
Aplicatiile care se folosesc de locatia prin GPS sunt obligate sa te intrebe la prima rulare daca esti de acord sa iti fie folosita locatia. Daca accepti din greseala ai tot timpul la indemana posibilitatea de a reseta optiunea respectiva.
In concluzie, e la latitudinea ta daca vrei sau nu sa fi urmarit 24/7 :)

l.e.
Am citit acuma si articolul. Din nou mi se pare bullshit. O teorie a conspiratiei care prinde la americani. Daca toate datele alea ti le pastreaza de iPhone...unde le ascunde :)) Eu nu vad sa mi se micsoreze spatiul de de iPhone de la o zi la alta :)
Image
heatON
Junior

Post by heatON » 29 Apr 2011, 00:15

Da am auzit si eu de asta si cum ca ei pot sa vada orice poza faci, orice melodie asculti, orice conversatie, etc. Pana si retelele de telefonie mobila asculta toate conversatiile plus ca pot urmari un numar in special abonamentele.
Sincer pe mine nu ma deranjeaza faptul ca ei vad ce am eu pe iPhone, ce pot sa faca? Nimic. Cat timp nu sunt infractor nu fac afaceri cu droguri si arme nu am probleme.
Singurul lucru ce ma irita la iPhone este modul de transfer de date. Serios.. cand l-am achizitionat mi-a luat cam un weekend sa realizez cum sa-mi fac cont pe iTunes si sa-mi transfer melodii pe iPhone. Bluetoothul.. la fel, nu merge dupa iPhone pe alt telefon doar pe un alt produs Apple, prostie..
Image
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 29 Apr 2011, 11:36

Singurull lucru dovedit de mai multe persoane este ca iphone salveaza un log daca se incearca jailbreak, in care se regasesc niste date de identificare ale telefonului si ce fisiere sensibile au fost modificate de catre utilizator.

In rest sunt plictisit de toate vrajelile cu urmarirea apelurilor, transferului de date si alte traznai. De fapt dintr`o tara in care mare parte din populatie este sigura ca 9/11 a fost opera guvernului SUA nici nu am asteptari prea mari in sensul asta. Cum romanul este avid dupa barfa, asa americanul este avid dupa conspiratii.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Mr.Weed
Retired - CS Staff Leaders

Post by Mr.Weed » 29 Apr 2011, 11:55

vim wrote:Singurull lucru dovedit de mai multe persoane este ca iphone salveaza un log daca se incearca jailbreak, in care se regasesc niste date de identificare ale telefonului si ce fisiere sensibile au fost modificate de catre utilizator.

In rest sunt plictisit de toate vrajelile cu urmarirea apelurilor, transferului de date si alte traznai. De fapt dintr`o tara in care mare parte din populatie este sigura ca 9/11 a fost opera guvernului SUA nici nu am asteptari prea mari in sensul asta. Cum romanul este avid dupa barfa, asa americanul este avid dupa conspiratii.
True, true...
Image
Post Reply