Dezastru in Japonia

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
heatON
Junior

Dezastru in Japonia

Post by heatON » 11 Mar 2011, 18:15

Azi a avut loc al doilea cel mai mare cutremur din lume, 8.8 grade pe scara Richter, a avut loc in Nord Estul Japoniei la 367 km de Tokyo. Acesta a fost urmat de peste 50 de replici cu magnitudinea peste 5 grade.

Am vazut la stiri, sute de morti si raniti, mii de case si cladiri distruse, peste 80 de complexe de chimicale, petrochimice care au explodat. Capitala Tokyo grav afectata,varful turnului de stiri din Tokyo s-a indoit dupa cutremur.

Centrale nucleare au fost afectate. Japonie e in alerta de dezastru nuclear deoarece un reactor nuclear de la centrala din Tokoshima nu poate fi racit din cauza sistemului care nu mai functioneaza.

Un tsunami a fost creat de cutremur, avand valuri de peste 10 metri. A ajuns deja in Hawaii (valuri sub 1 metru), nordul Californiei, Filipine. Avertizare de tsunami in Rusia, Taiwan, Noua Zeelanda, Filipine, Australia, Coasta de vest a Americii de Nord si de Sud.

Ce credeti, va fi asta inceputul unui sir de dezastre naturale? Eu unul sper ca nu :(
Image
opyum
CS Staff Leaders

Re: Dezastru in Japonia

Post by opyum » 11 Mar 2011, 18:55

2012 is near :twisted: :roll:
Paradox lexical:
Propozitia urmatoare este adevarata. Propozitia anterioara este falsa.
Zara
Incepator

Post by Zara » 11 Mar 2011, 19:35

bai dar de ar lovi un cutremur de 6 palatu' parlamentului in timpul unei conferinte cu totii liderii. lumea ar fi un loc mai bun! #-yahoo
heatON
Junior

Post by heatON » 11 Mar 2011, 20:39

Doar palatul :D
Image
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 11 Mar 2011, 21:09

heatON wrote:Ce credeti, va fi asta inceputul unui sir de dezastre naturale?
Planeta isi urmeaza ciclul uzual.

Se speculeaza pe tema asta, cum se specula pe tema incalziri globale acum cativa ani. Peste tot in media eram intoxicati cu ideea ca poluarea o sa duca la topirea calotei glaciare, creste nivelul oceanului planetar, zonele de coasta din intreaga lume or sa dispara sub ape, etc. Dar aceste lucruri erau putin rupte din context.

Pamantul urmeaza un ciclu foarte rece - foarte cald. Aceste etape se succed inca de acum 440.000 de ani. Ultimul ciclu a fost cea mai recenta era glaciara, asa ca acum ne aflam in perioada calda a acestui ciclu. Fiecare etapa a acestui ciclu dureaza aproximativ 80.000 de ani, asa ca acest proces exista dinainte sa aparem noi prin zona si o sa dureze probabil cu mult dupa ce noi o sa disparem.

Daca veti cauta materiale pe internet, o sa gasiti pe site`uri avizate (meteorologie, nasa, educationale, etc) statistici ale evolutiei temperaturilor inca de acum 30.000 de ani si pana prin anul 2000.

Prognoze ptr cum o sa arate harta temperaturilor pe glob peste cateva sute sau mii de ani, in functie de acest ciclu, deplasarea continentelor, impactul omului asupra mediului, etc. Din aceste statistici o sa vedeti ca in aproximativ 10.000 de ani, cand partea foarte calda a ciclului de care ziceam anterior o sa ajunga la apogeu, Africa se va transforma in desert, tarile aflate la meridianul de 25 de grade or sa aiba clima ecuatoriala (Romania este inclusa), Antartica se va muta catre nord si se va dezgheta, etc.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
hG.KID
Suspect de spam

Post by hG.KID » 12 Mar 2011, 00:33

opyum wrote:2012 is near :twisted: :roll:
Da, vine sfarsitu lumii ...
Iisus, pazeste-ne tu o Doamne !
Image
brigada
Incepator

Post by brigada » 12 Mar 2011, 08:20

vim are dreptate,evenimentele care au loc in ultimul timp depind de activitatea lunii si a soarelui,alataieri noapte Luna S-a apropoat de pamint la o distanta foarte mica , ast trage dupa sine mute catastrofe naturale,cel putin noi le percepem ca atastrofe deoarece ele fac parte din sistemul ciclic al pamintului. S-au main inregistrat catastrofe si mai inainte,dar nu erau asa de puternic mediatizate,de ex prin sec. XVI ,chiar daca se intimpla ceva in china,pentru ca vestea sa ajunga in europe trebuiau sa treaca luni,asa ca stirea era veche. Asa ca traiti fara frica si inainte de a va gindi la cutremure,vulcani si altele, atentie cind treceti strada si cind va alearga politia!
Sunteti tineri si inteligenti,Evoluati continuu!

Image
Ionea
Junior

Post by Ionea » 13 Mar 2011, 01:24

Mai trebuie sa vad si pe-aici pe forum celebra replica : "Japonia, imaginea apocalipsei", si apoi chiar le-am vazut pe toate, peste tot.
Centrale nucleare au fost afectate. Japonie e in alerta de dezastru nuclear deoarece un reactor nuclear de la centrala din Tokoshima nu poate fi racit din cauza sistemului care nu mai functioneaza.
@heatON: In acea centrala se alfa 6 reactoare nucleare, fiecare dintre ele despartite de niste pereti de beton de 2-3 metri, sau poate chiar mai mult. Pentru ca sa fie intr-adevar un dezastru nuclear, ar trebui sa explodeze toate cele 6, lucru cam greu de imaginat. Vorba ardeleanului : "Daca-i numa' 1, nu-i bai!".
2012 is near :twisted: :roll:
Opyum, nu stiu daca tii minte, dar noi am mai trait odata "Sfarsitul lumii" #-runhils in anul 1999 sau 2000, cand a fost eclipsa totala de soare. Si-atunci se presupunea ca o sa mierlim cu totii :-j. Inca unu in plus nu strica, parerea mea, ca-i bun de pus in CV :))
Image
Cine-i prost de mic, cand ii mare numa se joaca!
hG.KID
Suspect de spam

Post by hG.KID » 13 Mar 2011, 19:33

Eeeeh, nustiu care ati citit Biblia .. hai ca nu vreau sa ma dau mare. Eu am citit ultima carte: Apocalipsa, sfarsitu lumii este aproape, deja astea sunt doar semne. Dar sfarsitu lumii nu v-a fii produs de ceva fenomen, V-a fi ultimul razboi intre bine si rau. Iar desigur binele v-a biruii.

PS. Puteti citi Apocalipsa ;)
Image
heatON
Junior

Post by heatON » 13 Mar 2011, 21:04

@Ionea: Bine cum zici tu doar unul, dar la Chernobyl? Au explodat toate 6, din care 2 erau in constructie? Nu, doar 1, altul a fost avariat si inchis, celelalte 2 au fost inchise pe parcursul anilor, ultimul fiind oprit in 1999, iar celelalte 2 nu au mai fost construite. Inclusiv in Moldova au ajuns radiatii atunci, multi oameni au murit si a fost un singur reactor.

Uite, a explodat reactorul acela iar radiatiile din zona sunt de 20 de ori mai mari.
Image
white.russian
Retired - CS Staff Leaders

Post by white.russian » 13 Mar 2011, 21:08

Eu cred ca murim toti maine.
[PTB] Transfering vim to the W.R.s
[ERROR!] PTB stuck. No way out.
mtF.Amin
Happy Camper

Post by mtF.Amin » 13 Mar 2011, 22:05

O planeta trece pe langa Terra:
- Ce faci soro? Nu ne-am mai vazut de milioane de ani.
- Nu asa bine... am oameni...
- Ooo... stai linistita! Iti trece!
Image
Image
Post Reply