Nu copiati muzica si filme de pe internet: riscati puscaria!

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
Hawkeye
Junior

Nu copiati muzica si filme de pe internet: riscati puscaria!

Post by Hawkeye » 23 Jul 2010, 08:44

Anachemowegan
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Re: Nu copiati muzica si filme de pe internet: riscati pusca

Post by rhaoul » 23 Jul 2010, 10:07

Cred ca toti care folosesc internetul au descarcat cel putin o data melodii sau filme.

Nu ar fi urat ca tu sa fi arestat,iar alte cateva mii de persoane sa nu pateasca nimic?Tu stai in puscarie si altii se uita la filme downloadate de pe net. :))
Nu e aplicabila legea,nu sunt locuri destule in puscarii pentru toti "hotii" si nu cred ca politia va vrea sa ii prinda pe toti...vor da doar exemple la tv,asta ca sa ne sperie.
Ar trebui sa bage la puscarie doar persoanele care pun la dispozitie muzica si filme fara acordul autorilor.

Va mai aduceti aminte de radiourile pirat?Ce vina avea persoana care asculta astfel de radiouri?
Aia au fost prinsi,li s-au confiscat aparatura si fenomenul a luat sfarsit.
Asa trebuie sa faca si in cazul celor care ne pun pe tava muzica si filme.Daca aia sunt prinsi si li se inchid site-urile,noi o sa ne ducem la cinema sau vom cumpara Dvd-uri.

Atata scandal cu mascati pentru "saracii" autori care vor sa isi inmulteasca averile.Lasa ca scot ei destui bani din prestarile la diferite ocazii.Lasa ca actorii americani au destule milioane pentru intretinerea castelelor.
Trebuie sa ma duc eu la Mall sa vad filmul,acolo unde e toata cocalareala cu toate specimenele ei.
La mijloc sunt autorii romani...astia sunt atat de saraci incat iti vine sa le donezi un figider,un televizor si sa le duci cate ceva de mancare.Ti se rupe sufletul nu alta..Astia tipa pentru ca din cauza crizei sunt obligati sa se duca la Mamaia,nu la Saint Tropez asa cum sunt ei obisnuiti.
Mereu mi-am pus intrebarea de unde scot bani artistii precum Madalina Manole.E uite ca Madalina avea o avere de 500.000 euro.O fi bine? Am dat-o exemplu pe ea,pentru ca e/era din generatia veche si a prins si perioada cand nu se pirata.Ea a strans avearea in toata cariera,spre deosebire de Inna,care a strans tot 500.000,dar in 2 ani...asta desi acum se pirateaza la greu.
Ei ne ofera "cultura",iar noi din saracia noastra, le oferim o viata de lux si bani pentru a le asigura o viata fara munca pana si nepotilor lor.
Se descurca ei si banii le vin oricum daca sunt artisti adevarati.Nu inteleg de unde atata interes al autoritatilor de a face "dreptate" in favoarea imbogatirii artistilor.
Pe de alta parte daca din banii pe care ii dam pe un cd,o MARE parte ajunge la stat spre a fi folositi in folosul nostru,atunci e ok,dar trebuie sa fi naiv sa crezi ca se va face ceva bun(vezi cazul rovignetelor..autostrazi din p...)
luc14n
Master of Spam

Post by luc14n » 23 Jul 2010, 10:18

Cum ar fi sa te bage la puscarie si sa te intrebe un malac(cu o fata daia crimineala) -tu de ce ai intrat ma in puscarie? :listen:
-a pai sti am dascarcat o melodie dupa net si m-au prins astia.
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 23 Jul 2010, 12:05

Nu intelegeti gresit! Nu te prind astia daca descarci o melodie de pe net. Te vor prinde daca vei face o industrie din asta respectiv le vei pune pe cd si le vei vinde la tarabe :)).

Artistii contemporani romani nu isi fac avere din discuri vandute ci din turnee prin tara la diferite evenimente (zilele orasului, balul bobocilor etc.)
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Post by rhaoul » 23 Jul 2010, 12:56

Hai sa repet eu ce a spus reporterul la inceput:
Daca pana mai ieri, lupatorii din trupele speciale intrau in casele celor care multiplica discuri si apoi le vand,este bine sa stiti ca acum toata lumea este monitorizata.Pe inteles, si cei care folosesc internetul ca sa descarce fara sa plateasca diverse lucruri.Patru miliarde de melodii si 24 de milioane de filme sunt disponibile pe serverele romanesti,iar peste o sute de mii de oameni folosesc DC++ sau torente in fiecare seara.40 dintre ei au deja dosare si sunt acuzati ca au furat un bun in loc sa-si cumpere CD-ul sau DvD-UL dorit de la magazin
Mai departe ne spune bunaciunea aia cum a downloadat si a stocat inculpatul mai multe fisiere muzicale si filme in "calculatorul propietate personala" :)) Sa-i fie rusine! :naughty: Cum a putut sa faca asa ceva?? Este o rusine pentru aceasta societate! :))
Deci am inteles bine ce spun astia in reportaj?

Din 100.000 ei au arestat 40! :lol: Pai e corect frate asa? Sa puna mana si sa aresteze 40.000,sa vedem au tupeu? :)) Mai construim o puscarie pentru ei.. :))
"Ii dam pe astia 40 ca exemplu si pirateria va disparea"
Asa se procedeaza in general la noi,ca daca s-ar aplica legea pentru fiecare cetatean in parte,nu am avea destule locuri in puscarii.
Oricum, legi tampite sunt peste tot,nu numai la noi...
aiurEah
Suspect de spam

Post by aiurEah » 23 Jul 2010, 15:33

In Germania pt download si upload de pe net se plateste de 3x valoarea produsului downloadat.
Ii o solutie mai buna amenda decat puscaria pt chestia asta;)
Parerea mea.
Preferi sa cumperi produsu original de cat sa-l platesti de 3x.
Claya
Membru activ

Post by Claya » 24 Jul 2010, 15:29

Nu cred ca pirateria afecteaza prea mult industria filmelor, sau cea a muzicii... daca iti place mult o formatie si te consideri fan, atunci ai sa le cumperi dvd-urile, iar daca apare un film bun, ai sa mergi la cinema pentru ca cel putin eu, mai bine dau 10 - 20 de lei sa vad un film bun in cinema cu prietena/prietenii, decat sa-l vad acasa.

Pirateria loveste cel mai tare in portile producatorilor de jocuri. Castigul producatorului dupa o munca de 2 ani la un joc, este de 45% din valoarea lui. Iar cu pirateria, nu o sa-i vada nici pe cei 45%. O multime de firme de jocuri isi inchid portile, iar giganticii se retrag incetul cu incetul inchizandu-si sediile mai mici din diferite tari.
Romania e a 4a tara ca viteza de download, si printre primele cu cele mai mici tarife din lume. Ceea ce ar insemna ca orice roman cu acces la mediul IT calca stramb.
V-ati intrebat vreodata de ce la jocurile piratate, in fisierele .info scrie la final "Daca v-a placut jocul, va rugam sa-l cumparati" ? Sunt chiar curios..
Si in plus, nimeni nu o sa vina sa iti bata la usa pentru ca ai dat jos X filme, sau jocuri sau nu mai stiu eu ce rahaturi decat in momentul in care incepi sa le vinzi pe dvd-uri si afacerea iti ia amploare. Va dau un exemplu care l-am citit lunile trecute.. Daca Microsoft ar trimite organele abilitate peste persoanele fizice, si credeti-ma ca microsoft are puterea sa faca chestia asta, nu o sa scoata nici un ban. Cine are milioane de dat pe amenzi usturatoare cand ai un venit de 25 mil pe luna. Iar pe langa valul de ura starnit, te poti trezi ca oamenii incep sa descopere ca un linux nu mai e asa un drac. Si in plus, microsoft ar putea sa iti blocheze windowsul de fiecare data cand il instalezi si se conecteaza la internet... dar nu asta le este interesul. Nu ies bani din faptul ca bagi 90% din populatie la racoare.
Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.
Image
Post Reply