viitorul romaniei :D

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
iliescu
Junior

viitorul romaniei :D

Post by iliescu » 02 Jul 2010, 00:05

sper sa va placa si voua ca eu am ras cand am vazut astea. so check this out :

1. În versurile: "Ce-ti pasa sie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este în gagicareala si ea îi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.

2. Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

3. În nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

4. Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

5. Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

6. La începutul fiecarei poezii eminesciene sta plantat câte un tei mai gros sau mai subtire în functie de câte strofe are poezia.

7. Basmul este o poveste mai lunga, poate fi chiar cât o carte groasa, si are atâtea personaje ca nu le mai tii numarul dar trebuie sa fii atent la fabula ca te întâlnesti cu ea si în final.

8. Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

9. Omenia este o specie lacoma si nepasatoare, deci faptele bune sunt o fapta mareata".

10. "Omul bun nu se bate pe copii, se vorbeste politicos cu batrânii, se saluta politicos pe doctori si pe oamenii de stiinta".

11. "Când eram la Viena a picat pe pamânt o batrânica la intrarea în metrou" (elevul povesteste mai departe cum a ajutat-o el pe batrâna facând o fapta buna).

12. "Daca are omenie, alti oameni se uit la tine un alt ochi".

13. "Omenia este caracter moral si definitoriu".

14. "Omenia poate dauna când e perceputa ca mijloc perfid de a profita".

15. "Dar în viata asta exista oameni bun care are un suflet mai mare si mai pura decât altii".
16. Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

17. Vlaicu-Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.

18. Pentru ca suntem oameni, nu poti sa ceri cainelui din scara blocului sa sufere pentru deceptiile tale.

19. Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

20. Rascoala începu spre seara si taranii îsi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi.

21. Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

22. Si cînd Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata îl gîdila în talpi.

23. Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

24. Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de marar si de patrunjel.

25. Nichita Stanescu este un poet care se mira de orice. El se mira si de faptul ca oamenii aud si au urechi. Pai de ce? El n-a avut urechi? A vazut el vreun om fara urechi? Ma rog, da se zice ca asa este în poezie, sa te miri de toate si sa le pui pe toate unele subt altele, în rânduri scurte, ca sa se vada ca sunt versuri.

26. Scoala Ardeleana nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.

27. Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Rovinari.

28. "În cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise câteva întâmplari în care sunt implicati doi criminali, o oaie turnatoare si un cioban ce socheaza prin prostia lui".

29. "În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei, fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii".

30. "Personajele vorbeste în modul dialog".

niste copii chiar le-au inventat, poate viitori senatori si presedinti si,... cine stie. spor la citit.
KraveN
Happy Camper

Re: viitorul romaniei :D

Post by KraveN » 02 Jul 2010, 09:52

poate una din greseli este a ta iliesculeeee #-yahoo #-yahoo
iliescu
Junior

Post by iliescu » 02 Jul 2010, 22:52

da ma cine stie :D nici macar iliescu nu e perfect :P
ddorinc
DDC

Post by ddorinc » 03 Jul 2010, 12:21

genial :lol:
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 03 Jul 2010, 15:16

Ultima e FTW :)) Foarte, foarte tare!
Image
(sica)
Retired - CS Staff Leaders

Post by (sica) » 03 Jul 2010, 17:41

Exceptional :)) , refuz sa cred ca poate fi cineva asa incult.Am ras cu lacrimi :lol:
Image
iliescu
Junior

Post by iliescu » 03 Jul 2010, 18:55

si eu refuz sica da nah... degeaba refuzi ca nu asculta nimeni. copiii astia care au scris sunt "in libertatea" :)) gata sa mai dea nastere la perle din astea :))
hale
Junior

Post by hale » 04 Jul 2010, 08:54

Si iaca asa ajung celebri, prin perlele lor. Super-perle, oricum. :))
Image
Post Reply