Observatii la regulament

Discuţii libere, numai pe marginea subiectului Counter-Strike 1.6

Moderator: Moderators

SnakEffect
Incepator

Observatii la regulament

Post by SnakEffect » 15 Apr 2010, 20:40

Azi in timp ce ma "holbam" prin forum am dat peste regulament.
Prin cele ce urmeaza nu vreau sa zic ca trebuie facute schimbari sau ca e neaparat ceva in neregula la regulament, dar vroiam sa atrag atentia asupra unor mici imperfectiuni (dupa mine) ale acestuia si sa ma lamuresc cu rostul unor reguli. Precum:
In sectiunea Reguli Counter-Strike
Nu inteleg rostul regulii cu numarul de ordine 4. Care zice "Cererile de unban se fac în maxim 48 de ore după primirea ban-ului. După această perioadă orice cerere de unban, va fi ignorată." Nu inteleg de ce timpul este atat de limitat, pentru se poate intampla ca cel banat sa nu aiba timp sa faca cererea sau sa nu realizeze in timp util ca a fost banat etc. Iar in al doilea rand nu inteleg unde e interesul comunitatii sa piarda player-i pe server pentru ca nu au cerut unban la timp.
Nu vad rostul regulii cu numarul de ordine 6. Care spune "Sunt interzise indicatiile (prin "say, say_team, admin_chat, admin_psay"), date de catre un jucator ce "nu/nu mai" participa la joc, privind pozitia inamicilor/bombei/ostaticilor => penalizare prin admin_gag, la repetare ban 30 de minute", deoarece (din cate stiu eu) un player nu putea sa discute cu cei vii atunci cand e mort. (repet nu sugerez ca regula este gresita, dar nu ii vad rostul).
Aceeasi observatie o pot aduce si la regula 4 de la "Sunt interzise şi pedepsite ca atare" care spune "Folosirea Silent-Run (fie că îl faci prin intermediul alias-ului, din ctrl, scroll sau orice alt buton, este exploit al engine-ului şi va fi tratat ca atare) => penalizare prin slay; la repetare ban 4 ore". Din cate tin minte nici daca ai vrea nu poti, pentru ca serverul are un addon destul de destept care nu permite asta, astfel nu vad rostu regulii... si cam atat.
Sper sa nu o ia nimeni in nume de rau sau sa creada ca dau cu paru si e impetuos necesar ca regulamentul sa fie modificat din cauza asta, dar mie mi se parea ciudat. Thanks! ^^
Image
SabeR
Master of Spam

Re: Observatii la regulament

Post by SabeR » 15 Apr 2010, 21:18

Nu inteleg rostul regulii cu numarul de ordine 4. Care zice "Cererile de unban se fac în maxim 48 de ore după primirea ban-ului. După această perioadă orice cerere de unban, va fi ignorată." Nu inteleg de ce timpul este atat de limitat, pentru se poate intampla ca cel banat sa nu aiba timp sa faca cererea sau sa nu realizeze in timp util ca a fost banat etc. Iar in al doilea rand nu inteleg unde e interesul comunitatii sa piarda player-i pe server pentru ca nu au cerut unban la timp.
Cererile de unban se fac in 48 de ore ca sa nu fie nevoie sa se pastreze log-urile de la server mai mult timp.
Nu are niciun rost sa se incarce memoria inutil. Un jucator consider ca are destul timp sa faca o cerere de unban in acest timp...
Daca nu o face in limita respectiva cel mai probabil nici nu il intereseaza acest server.
Nu vad rostul regulii cu numarul de ordine 6. Care spune "Sunt interzise indicatiile (prin "say, say_team, admin_chat, admin_psay"), date de catre un jucator ce "nu/nu mai" participa la joc, privind pozitia inamicilor/bombei/ostaticilor => penalizare prin admin_gag, la repetare ban 30 de minute", deoarece (din cate stiu eu) un player nu putea sa discute cu cei vii atunci cand e mort. (repet nu sugerez ca regula este gresita, dar nu ii vad rostul).
Aici nu suntem la o sala de net unde sa ii spui colegului unde ai murit sau unde crezi ca este adversarul.
Aceasta regula a fost pusa pentru ca orice persoana cu acces vede orice se scrie pe server si sa nu fie avantajati. De asemenea sunt jucatori care comunica echipei adverse unde sunt colegii lor de echipa....
Consider ca aceasta regula este mai mult decat utila.
Aceeasi observatie o pot aduce si la regula 4 de la "Sunt interzise şi pedepsite ca atare" care spune "Folosirea Silent-Run (fie că îl faci prin intermediul alias-ului, din ctrl, scroll sau orice alt buton, este exploit al engine-ului şi va fi tratat ca atare) => penalizare prin slay; la repetare ban 4 ore". Din cate tin minte nici daca ai vrea nu poti, pentru ca serverul are un addon destul de destept care nu permite asta, astfel nu vad rostu regulii... si cam atat.
Aceasta regula este pusa pentru a atentiona ca acest exploit nu este permis aici.
Din ce am vazut sunt unii jucatori care reusesc totusi sa treaca de acest addon si aici intervenim noi si penalizam acel jucator.

Multumim.
Alcoolul omoara incet incet......nu conteaza, nu ma grabesc
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 15 Apr 2010, 23:40

SabeR wrote: Aceasta regula a fost pusa pentru ca orice persoana cu acces vede orice se scrie pe server si sa nu fie avantajati.
A, da... Mi-am adus aminte si de faptul ca adminii pot vedea tot ce se vorbeste pe server. Nu mi se pare normal ca un admin sa vada ca in echipa adversa se zice "rush scara" (de exemplu). Inteleg ca trebuie sa urmareasca tot ce se intampla pe server, dar totusi... Mi s-ar parea corect, daca s-ar putea, sa se faca in asa fel incat adminii sa vada tot ce se scrie pe server abia dupa ce mor/sunt spectatori. In rest sa vada ce se scrie atunci cand sunt vii, dar doar ce se vorbeste la ei in echipa.
Ce-i drept asta e singuru server la care am vazut eu asta.

(asta e cam offtopic)
Image
(sica)
Retired - CS Staff Leaders

Post by (sica) » 15 Apr 2010, 23:42

Pai cum ti-as mai da gag cand ai injura daca nu as vedea chatul la toata lumea si cand sunt viu? CIne ar mai mentine ordinea pe server?
Image
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 15 Apr 2010, 23:51

(sica) wrote:Pai cum ti-as mai da gag cand ai injura daca nu as vedea chatul la toata lumea si cand sunt viu? CIne ar mai mentine ordinea pe server?
Asta e o consecinta, dar e de preferat zic eu. Singura solutie la asta e ca un admin sa fie in echipa celui care injura.
Image
SabeR
Master of Spam

Post by SabeR » 15 Apr 2010, 23:56

Adica sa fie mereu un admin mort si unul viu pentru fiecare echipa? Daca moare un jucator in primele secunde si scrie pe say team o injuratura cine il vede? In plus mai este si ptb-ul care muta aproape in fiecare runda jucatorii.
Este imposibil ce spui tu.
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 15 Apr 2010, 23:58

Nu prea m-am facut inteles :)) , poate nu m-am exprimat prea bine. Vroiam sa zic ca un admin ar trebui sa vada tot ce se petrece in echipa lui (adica si mesajele celor morti din echipa) cat timp e viu, iar cand moare tot ce se petrece pe server.
Image
SabeR
Master of Spam

Post by SabeR » 16 Apr 2010, 00:04

Sunt momente in care este doar un singur admin pe server sau cand sunt toti in aceeasi echipa, acestia fiind mutati de ptb.
Acesta este singurul mod prin care se poate vedea in permanenta jignirile si certurile.

Aceast lucru ajuta la mentinerea unui limaj civilizat pe server.
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 16 Apr 2010, 00:14

Da, inteleg perfect asta. Doar ca eu credeam ca e de preferat ca adminii sa nu vada planurile echipei adverse decat sa vada ca acolo e un limbaj neadecvat. Dar poate ai dreptate, asta e mai important.

OFFTOPIC:
De ce la mine arata 00:00:00 CS ONLINE? cand pe stats arata ca am aproape 40 de ore?
Image
Ciubey
Master of Spam

Post by Ciubey » 16 Apr 2010, 00:15

snakeffect_4s wrote:
OFFTOPIC:
De ce la mine arata 00:00:00 CS ONLINE? cand pe stats arata ca am aproape 40 de ore?
Deoarece tr sa joci cu "snakeffect_4s" k sa ti se shimbe si acolo ...

No Cheats ... Cheats Are For N00bs For Stupid Idiots Who Cannot Prove There Good Enough

Jucand acest joc am invatat ca daca esti mic poti face lucruri mari, punand suflet in lucruri mari poti face sa fie gigantice ... insa am mai invatat ca fara prieteni poti sa te prabusesti de acolo imediat...

OFFTOPIC:
* To understand man you must be a man, but to understand girls, you must be a GOD! (maybe)
* Beţia e nebunie cu voia.
SabeR
Master of Spam

Post by SabeR » 16 Apr 2010, 00:17

Ordinea si disciplina inainte de toate.
Eu de exemplu nu dau importanta jucatorilor din echipa adversa si strategiilor aplicate pe say team. Niciodata nu o sa ma duc sa ii astept pe unde au vorbit ei ca se duc.
Ii sfatuiesc si pe colegii mei sa faca acelasi lucru si sa fie corecti! :naughty:
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 16 Apr 2010, 00:20

Total de acord cu tine SabeR, merci.

OFFTOPIC:
Ciubey wrote:Deoarece tr sa joci cu "snakeffect_4s" k sa ti se shimbe si acolo ...
Off :| ... Si asta e singura solutie?
Image
SabeR
Master of Spam

Post by SabeR » 16 Apr 2010, 00:53

Incearca sa ii dai pm lui vim cu aceasta problema si o sa iti schimbe el id-ul de pe forum cu cel de pe server si o sa iti apara si orele jucate in dreptul tau.
SnakEffect
Incepator

Post by SnakEffect » 16 Apr 2010, 11:52

SabeR wrote:Incearca sa ii dai pm lui vim cu aceasta problema si o sa iti schimbe el id-ul de pe forum cu cel de pe server si o sa iti apara si orele jucate in dreptul tau.
Ms mult, o sa incerc.
Image
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 16 Apr 2010, 18:21

Te poti autentifica cu noul username.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Post Reply