Evosys Cup Inscrieri Sez 2

Discuţii libere, numai pe marginea subiectului Counter-Strike 1.6

Moderator: Moderators

Locked
invizibil
Junior

Re: Evosys Cup Inscrieri Sez 2

Post by invizibil » 19 Mar 2010, 00:17

Poate nu stie tot poporul, dar eu tin serverul de war pentru concurs.

Asta din cauza ca nimeni altcineva nu s-a oferit :)) si pentru ca singura varinata era messy, netul lui fiind foarte slab.
Eu, ca multi altii, am Sistemul de Operare Windows. Serverul este facut de la 0 de Amin si configurat tot de el (o treaba f buna zic eu). Netul meu este acelasi net pe care ruleaza serverul Evosys. Latimea de banda este mai mult decat suficienta (cel putin asa m-a asigurat sorlag - providerul).

Singurul lucru care nu l-am incercat si la primul meci o sa-l incerc e sa inchid explorer.exe si doar serverul sa mearga.
Am mai defragmentat partitiile la rugamintea lui Amin si speram sa mearga mai bine.

Nu mai aruncati cu pietre, ca facem toate astea din placere. Nu castigam absolut nimic.
Last edited by invizibil on 19 Mar 2010, 02:03, edited 1 time in total.
Image
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 19 Mar 2010, 01:15

Incercati sa:
  1. Nu folositi crack-uri aplicate direct pe engine (adica fisiere dll modificate si alte balarii). Folositi dproto pentru crackuirea serverului la nivel de memorie.
  2. Nu supraestimati / subestimati valorile ratelor pentru server. Ratele se seteaza matematic (vezi postul meu precedent).
  3. Nu aveti incredere in capacitatea jucatorilor de a isi face un config bun, niciodata. Puteti incerca sa scadeti valoarea sv_maxupdaterate pentru a nu mai permite clientilor sa primeasca update-uri de la server foarte des ; asta va duce la scaderea resurselor folosite de server cat si la eliberarea latimii de banda. (sa nu scadeti valorile prea mult, ca jocul nu va mai avea cursivitate ; se va misca in frame-uri)
  4. Folositi un booster.
  5. Blocati upload-ul dispre clienti catre server. (sv_allowupload "0")
  6. Dezactivati voice chat-ul. (sv_voiceenable "0")
Defragmentarea nu o sa influenteze foarte mult performantele server-ului.

Daca va este lene sa calculati ratele la server, puteti sa incercati copierea urmatorului cod in server.cfg :

Code: Select all

alias "dslow" "sv_minrate 2500;sv_maxrate 2500;sv_minupdaterate 5;sv_maxupdaterate 5;echo dead slow"
alias "vslow" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 3500;sv_minupdaterate 13;sv_maxupdaterate 13;echo very slow"
alias "slow" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 5000;sv_minupdaterate 14;sv_maxupdaterate 14;echo slow"
alias "norm" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 7500;sv_minupdaterate 15;sv_maxupdaterate 15;echo normal"
alias "fast" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 9999;sv_minupdaterate 20;sv_maxupdaterate 20;echo fast"
alias "vfast" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 20000;sv_minupdaterate 20;sv_maxupdaterate 60;echo LAN fast"
alias "rates" "sv_minrate;sv_maxrate;sv_minupdaterate;sv_maxupdaterate"
Tastati in consola de la server dslow si vedeti cum se misca jocul la clienti, daca nu e bine, tastati in consola de la server vslow si asa mai departe pana cand gasiti setarea potrivita.

Poate va sunt de ajutor sfaturile.

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
usoRRR
Incepator

Post by usoRRR » 19 Mar 2010, 01:33

merci vim chiar daca ai zis ca NU, totusi ti-ai calcat pe orgoliu si ai mai dat din casa sper sa facem sa fie bine si totusiiiii hai si tu .. sa te mai impuscam ca esti rar !!
sec
HadEs
Happy Camper

Post by HadEs » 19 Mar 2010, 09:16

Vim tin sa iti multumesc personal pt sfaturile acordate,sper sa nu mai fie probleme cu lagul si sa ducem concursul pana la final in cele mai bune conditii...bft
tynutu
Vorbaret

Post by tynutu » 19 Mar 2010, 20:05

KraveN wrote:vedeti..? va ajuta de fiecare data,a avut rabdare sa va explice!sper sa nu existe persoane care sa il conteste de pe server,ca eu personal ma "voi ocupa" de el!! mult respect pentru el si pentru munca pe care o depune aici!In legatura cu concursul...am citit de la fiecare cate ceva :Credeti ca acest concurs s-a facut pentru fiecare personal?Tynutule deciziile nu le iei tu..ca daca se rejoaca ambele joci daca nu nu...daca vrei poti sa nu mai joci deloc!fiecare are cate o problema ca nu merge aia ca ala nush ce nu face..dar in spatele lucrurilor nu va uitati!voi ce a-ti facut decat sa va inscrieti??? a? numai nemultumiti vad :roll: unul nu a spus: cum facem sa te ajutam(in legatura cu sv de concurs)omu a incercat si cred ca daca nu vroia sa se ocupe nu mai incepea nimic!!nu-mi vine sa cred cum se pot gandi unii la alte chestii decat ce ne intereseaza cu adevarat!Nu vreau sa creez conflicte intre noi dar vedeti si cealalta jumatate a paharului :|

Sper sa intelegeti exact ce vreau sa spun si nu sa interpretati cum vreti!salure tuturor :)

ineleg perfect ce zici dar daca ai fost in situatia mea te asigur ca ai fi fost la fel . Deci primul meu meci cand am zis ca nu se paote juca ADMINUL a spus ca nu e vina lui si am continuat , al 2lea meci cand , crystyan a zis ca nu se poate juca si a iesit ADIMUL a zis amanam . Asta ma deranjeaza de ce nu se porcedeaza la fel in ambele situatii.
A si sa nu uit conduceam cu 6-1 cand , crystyan nu a suportat si a iesit iar in primul meci cand am zis ca nu se poate juca era vreo 5-1 pentru noi am continuat si am pierdut , rezultatul a fost infuluentat de lag.
E asa stresant sa incerci sa faci ceva si sa nu reusesti , sa tii apasat si gloantele sa iti zboare in toate directile pentru ca , cu 80 loos nu poti controla recoulul.

in prima editie am adminat si eu si am vazut ce inseamna si eu am gresit intr-o situatie , am fost intrebat de Hades daca vreau sa ajut la adminat am raspuns afirmativ doar ca nu sa contat pe mine.

Multumim vim ca ne ajuti cu ceea ce poti.

-- Fri Mar 19, 2010 9:04 pm --

in plus echipa lui crystyan a folosit un jucator pe FALS cum se zice , adica a jucat un player cu numele lui FKC^Circoloco@dc10ibitzA , dar din pacate gresala useru care a intrat in locul lui e ca a omis chesti minore, a intrat cu numele fck in loc de FKC , da nu`i nimic rejucam :* da un pic de fairplay nu strica .

fck < FKC o mica diferenta , se poate vedea si in poza postata de mtf.amin
M1noS
Incepator

Post by M1noS » 19 Mar 2010, 20:37

tynutu wrote:
KraveN wrote:vedeti..? va ajuta de fiecare data,a avut rabdare sa va explice!sper sa nu existe persoane care sa il conteste de pe server,ca eu personal ma "voi ocupa" de el!! mult respect pentru el si pentru munca pe care o depune aici!In legatura cu concursul...am citit de la fiecare cate ceva :Credeti ca acest concurs s-a facut pentru fiecare personal?Tynutule deciziile nu le iei tu..ca daca se rejoaca ambele joci daca nu nu...daca vrei poti sa nu mai joci deloc!fiecare are cate o problema ca nu merge aia ca ala nush ce nu face..dar in spatele lucrurilor nu va uitati!voi ce a-ti facut decat sa va inscrieti??? a? numai nemultumiti vad :roll: unul nu a spus: cum facem sa te ajutam(in legatura cu sv de concurs)omu a incercat si cred ca daca nu vroia sa se ocupe nu mai incepea nimic!!nu-mi vine sa cred cum se pot gandi unii la alte chestii decat ce ne intereseaza cu adevarat!Nu vreau sa creez conflicte intre noi dar vedeti si cealalta jumatate a paharului :|

Sper sa intelegeti exact ce vreau sa spun si nu sa interpretati cum vreti!salure tuturor :)

ineleg perfect ce zici dar daca ai fost in situatia mea te asigur ca ai fi fost la fel . Deci primul meu meci cand am zis ca nu se paote juca ADMINUL a spus ca nu e vina lui si am continuat , al 2lea meci cand , crystyan a zis ca nu se poate juca si a iesit ADIMUL a zis amanam . Asta ma deranjeaza de ce nu se porcedeaza la fel in ambele situatii.
A si sa nu uit conduceam cu 6-1 cand , crystyan nu a suportat si a iesit iar in primul meci cand am zis ca nu se poate juca era vreo 5-1 pentru noi am continuat si am pierdut , rezultatul a fost infuluentat de lag.
E asa stresant sa incerci sa faci ceva si sa nu reusesti , sa tii apasat si gloantele sa iti zboare in toate directile pentru ca , cu 80 loos nu poti controla recoulul.

in prima editie am adminat si eu si am vazut ce inseamna si eu am gresit intr-o situatie , am fost intrebat de Hades daca vreau sa ajut la adminat am raspuns afirmativ doar ca nu sa contat pe mine.

Multumim vim ca ne ajuti cu ceea ce poti.

-- Fri Mar 19, 2010 9:04 pm --

in plus echipa lui crystyan a folosit un jucator pe FALS cum se zice , adica a jucat un player cu numele lui FKC^Circoloco@dc10ibitzA , dar din pacate gresala useru care a intrat in locul lui e ca a omis chesti minore, a intrat cu numele fck in loc de FKC , da nu`i nimic rejucam :* da un pic de fairplay nu strica .

fck < FKC o mica diferenta , se poate vedea si in poza postata de mtf.amin

Dupa cum au zis si altii este un mic concurs facut 4 fun , incepem sa acuzam , ne scoatem ochii , ne ofticam.....Nimeni nu a scris gresit numele , dar se pare ca ai aflat ceva , e ok.
Eu o sa ma retrag din acest concurs , deja a luat o intorsatura total aiurea.
1.Proasta organizare , fiecare face cum il duce capul.
2.Jigniri peste jigniri , comportamente deloc neadecvate pentru un simplu concurs fara niciun premiu ( dar cu premiu , ce iesea?)

Pentru tynutu , uitate putin mai jos si apoi in poza , sa vedem ce diferenta este , in sfarsit numai conteaza.

Nume clan: .TWO (Totally wiped out)
Dj Armani.TWO
Crystyan.TWO
Dopplewhipper.TWO
Uniq skill.TWO
FcK.TWO

Bafta in continuare si cel mai bun sa castige.
Image
tynutu
Vorbaret

Post by tynutu » 19 Mar 2010, 20:53

n-am cerut nimic crystyan ziceam doar ca eu am vazut ca numele lui e FKC nu fck poate cred eu gresit , am zis doar atat. Nu`i nevoie sa te retragi eu joc cu oricine indiferent de echipa. Poate gresesc
Dj Armani
Junior

Post by Dj Armani » 19 Mar 2010, 22:13

Tynutu am si eu o intrebare ...? Cine joaca in locul lui capcelau..? Ai zis ca ai toti omaenii in afara de moldovan si a jucat shadow na fost problema dar dadea prea bine pentru shadow de azi inainte nu mai jucam nici un meci daca ambele echipe nu sunt complete
S.P.I.R 4 ever
MoShYc*
Nou Venit

Post by MoShYc* » 19 Mar 2010, 22:24

dupa cum azi zis capcelau nu mai exista la noi in echipa...noi am zis sa jukm de la 20:30 asta pt ca avem un anumit respect pt dopp si a trebuiit sa jukm...si moldo a fost la scoala si dasta nu a putut juk
usoRRR
Incepator

Post by usoRRR » 19 Mar 2010, 22:36

copiimici.ro pe acolo va gasim :)) .. NU VA MAI CERTATI SI REPARATI SERV. sau veniti cu sfaturi! #-turkey
sec
tynutu
Vorbaret

Post by tynutu » 20 Mar 2010, 07:31

in locul lui capcelau a venit ANA pentru ca sa nu aud vorbe ca am adus jucatori mai buni , in meciul cu voi shadow a jucat extrem de bine , daca vrei intreaba pe toti cum il coordonam pe harta de la microfon.
tup3u
Nou Venit

Post by tup3u » 20 Mar 2010, 10:51

gradinitaaaaaaaaa..... :naughty: va purtati de parca aveti 3 ani , haideti sa fim oameni si sa jukm pana la capat ca sa se termine concursul acesta.Numai din greseli invatam !!!!! :naughty:
mtF.Amin
Happy Camper

Post by mtF.Amin » 20 Mar 2010, 21:41

Imi cer scuze de intarziere, serverul este reconfigurat inca de aseara.

Conform scriptului de calculare a ratelor sistemul dispune de mai mult decat de ajuns resurse pentru un joc fluent. Chiar si configuratia veche se incadra cu brio in limitele indicate de script. Pentru o mai mare siguranta am inclus alias-ul in configurata serverului
SpoilerShow
// Server Name
hostname "EVOWAR [cs.evosys.ro]"

// Rcon & Server passswords
rcon_password "******"
sv_password ""

// Server Cvars
sv_consistency "0"
mp_consistency "1"
mp_friendlyfire "1"
mp_footsteps "1"
mp_autoteambalance "0"
mp_autokick "0"
mp_flashlight "1"
mp_tkpunish "0"
mp_forcecamera "2"
mp_limitteams "0"
mp_hostagepenalty "0"
mp_allowspectators "1"
mp_timelimit "0"
sv_aim "0"
sv_cheats "0"
sv_gravity "800"
sv_maxspeed "320"
sv_proxies "1"
pausable "1"

// Round Cvars
mp_buytime "0.25"
mp_freezetime "0"
mp_roundtime "2"
mp_startmoney "800"
mp_c4timer "35"
mp_fraglimit "0"
mp_maxrounds "0"
mp_winlimit "0"

// Bandwidth Rates
sv_cmdrate "101"
sv_minrate "3500"
sv_maxrate "5000"
sv_maxupdaterate "14"
sv_minupdaterate "14"
decalfrequency "60"
sys_ticrate "1000"
sv_unlag "1"
sv_timeout "22"

alias "dslow" "sv_minrate 2500;sv_maxrate 2500;sv_minupdaterate 5;sv_maxupdaterate 5;echo dead slow"
alias "vslow" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 3500;sv_minupdaterate 13;sv_maxupdaterate 13;echo very slow"
alias "slow" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 5000;sv_minupdaterate 14;sv_maxupdaterate 14;echo slow"
alias "norm" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 7500;sv_minupdaterate 15;sv_maxupdaterate 15;echo normal"
alias "fast" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 9999;sv_minupdaterate 20;sv_maxupdaterate 20;echo fast"
alias "vfast" "sv_minrate 3500;sv_maxrate 20000;sv_minupdaterate 20;sv_maxupdaterate 60;echo LAN fast"
alias "rates" "sv_minrate;sv_maxrate;sv_minupdaterate;sv_maxupdaterate"

// Server logging
log "on"
sv_logbans "1"
sv_logecho "1"
sv_logfile "1"
sv_log_onefile "1"

// Internet Settings
sv_lan "0"
sv_region "3"
sv_contact ""

//Voice settings
sv_alltalk "0"
sv_voiceenable "0"
sv_voicecodec "voice_speex"
sv_voicequality "5"

//FastDownload Settings
sv_filetransfercompression "1"
sv_downloadurl ""
sv_allowdownload "1"
sv_allowupload "0"

//Other
fps_max "1000"

// x-war
amxx unpause nextmap
amxx unpause mapchooser
amxx unpause timeleft
amxx unpause statsx
amxx unpause miscstats
amxx unpause stats_logging
amxx unpause amxx_atac_cfg.1.1.09
amxx unpause atac.2.5.5.5
amxx unpause afkkicker2
amxx unpause afkkisss
amxx unpause show_ip
amxx unpause slaylosers
amxx unpause amx_autorestart

amx_restrict off ammo
amx_restrict off equip
amx_restrict off pistol
amx_restrict off shotgun
amx_restrict off sub
amx_restrict off rifle
amx_restrict off machine
amx_restrict off shield

amx_setlang en

exec listip.cfg
exec addons/hlbooster/booster.cfg
Booster am inclus de la inceput in server tocmai pentru a nu se ajunge la situatii de genul acesta.

https://static.evosys.ro/camo/api/8b0af18cff6d4423cc6491b67073968f0e3ac252/687474703a2f2f696d673235362e696d616765736861636b2e75732f696d673235362f333839332f68616c666c69666530342e706e67

Multumesc pentru mana de ajutor vim. Intr-adevar Windows sux cand vine vorba de severe dar este singura varianta momentan. Poate la urmatoarea editie a Cupei Evosys vom beneficia de un server hostat.

Asteptam decizia liderilor de clan cu privire la data/ora meciurilor.
Image
Image
KraveN
Happy Camper

Post by KraveN » 20 Mar 2010, 22:15

cred ca cel tarziu marti voi reusi sa adun din nou toata echipa(avand in vedere cele intamplate cu sv nu am mai tinut legatura)!in acest sens voi vorbi si cu clan-lederul echipei adverse si voi posta ora si data exacta!

@Hades--ar fi bine sa faci un post cu echipele ramase si clasamentele pana aqm ca sa stim de unde incepem!(trebuie sa ne mobilizam...adica sa refacem concursul: echipele ramase vor sustine din nou toate meciurile de la inceput fara sa se tina cont de ce s-a jucat pana acum;asa ar fi toata lumea multumita)

Multumesc! #-tease
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 21 Mar 2010, 00:07

@mtF.Amin din screenshot-ul ala eu inteleg ca tu practic jucai cs direct de pe server. Sau altfel spus, ai creeat server-ul direct din clientul de CS. Este corect sau am inteles eu bazaconii ?

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Locked