Usturoiul si menta, interzise in Romania?!

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
ddorinc
DDC

Usturoiul si menta, interzise in Romania?!

Post by ddorinc » 21 Jan 2010, 09:29

Romanii ar putea fi obligati in curand sa prezinte reteta pentru ceaiuri medicinale si condimente, iar terapiile alternative vor fi interzise. Avertisment.

Romanii nu vor mai putea cumpara nimic din farmacie fara hartie Aberatie. Potrivit Codex Alimentarius, usturoiul poate crea dependenta Nu sunt de acord cu ceaiurile pe reteta. Cu ani in urma ne cereau hartie de la medic daca voiam sa cumpar spirt medicinal. Iar ajungem acolo?" Cum adica ceai si usturoi pe reteta? La varsta mea, de peste 80 de ani, am trecut prin multe, dar asa ceva n-am auzit. Nu-s de acord, dar asta e." Eu n-am bani de medicamente, ca nu se mai dau nici compensate, nici gratuite, iar ei cer reteta si pentru ceaiuri? Nu este corect fata de bolnavi"Codex Alimentarius, aflat in lucru la Bruxelles, este un compendiu de recomandari in domeniul alimentar (dar nu numai), gandit initial sa imbunatateasca sanatatea oamenilor. Iata cateva dintre asa-zisele recomandari care, odata legiferate, ii vor lovi pe romani si la buzunar, si la sanatate:
- suplimentele alimentare vor fi interzise
- toate medicamentele si vitaminele se vor elibera doar pe baza de reteta
- usturoiul sau menta vor fi considerate droguri de categoria a 3-a si vor fi comercializate doar de corporatiile farmaceutice
- produsele modificate genetic se vor vinde fara avertizarea consumatorilor
- medicina naturista (inclusiv acupunctura) va fi interzisa
- toate alimentele vor fi iradiate cu cobalt etc.

"Se confisca natura"
"Asistam la confiscarea domeniului natural. Acidul salicilic din salcie, de exemplu, a fost modificat si asa a aparut aspirina. Recomandarile Codului devin legi in statele UE si, intr-adevar, am putea fi obligati sa prezentam reteta pentru vitamine, aspirina si ceaiuri", ne-a declarat prof. univ.dr. Gheorghe Mencinicopschi.
"Este o aberatie" "Este aberant sa-ti imaginezi ca acupunctura, o stiinta veche de 5.000 de ani, ar putea fi interzisa. Masura ar fi clar in favoarea fabricantilor de medicamente, dar acestea au si contraindicatii, pe cand acupunctura trateaza cu succes bolnavi la care medicina alopata a renuntat de mult", ne-a spus dr. George Gearavela, medic anestezist si acupunctor.
Dj Armani
Junior

Re: Usturoiul si menta, interzise in Romania?!

Post by Dj Armani » 21 Jan 2010, 17:36

O sa jungem ca inainte :) omul din evul mediu :)
S.P.I.R 4 ever
(sica)
Retired - CS Staff Leaders

Post by (sica) » 21 Jan 2010, 17:53

BIne ma astea sunt povesti pe care le scot ei, dorind sa faca din noi niste robotei care "danseaza tot timpul dupa cum canta ei".Tocmai asa a fost si cu masurile impuse de UE precum sa nu mai injunghii porcul ca nu e voie, sa-l omori electrocutandu-l...si cine respecta, badea Vasile de la tara crezi ca face cum au zis cei de sus? , nici din greseala...Asa va fi si cu astea, nu au ei cum sa iti interzica sa mananci usturoi, ca ala il cultivi acasa, ce ti-a face?, cu menta la fel...mi se pare niste aberatii.
Image
P3ach
Retired - CS Staff Leaders

Post by P3ach » 22 Jan 2010, 12:06

Incet incet in directia aia se merge. Codex Alimentaruim estimeaza ca o sa moara 3 miliarde de oameni de foame. Asta si vreau ei de fapt. Oricum vin ceva timpuri grele. Sper sa imi fie de folos cs peste vreo 2 3 ani in real life.
HadEs
Happy Camper

Post by HadEs » 22 Jan 2010, 12:31

Ce a-ti fumat???va aduc eu usturoi de la tara are mamaia destul :))..astea sunt niste aberatii
Dj Armani
Junior

Post by Dj Armani » 22 Jan 2010, 15:02

Nu miam imaginat ca o sa jungem aici sa se fumeze usturoiu si menta :)) .... Stiati ca din frunze de mandarine se fac un fel de calmante(dorg mai slab) pe bune... am prieten care fumeaza asa ceva :))
S.P.I.R 4 ever
*horiAS*
Vorbaret

Post by *horiAS* » 22 Jan 2010, 16:29

Daca se intamplaa sa ceva mie unu , imi este frica de ceea ce se va intampla o sa se ajunga sa ni se dea cu portia pana si aerul :shock: :shock:

Ps: si eu stiu pe unu care trage frunze de mandarine... saracu .... astia o sa "fumeze" si praf :(
Icestriker
Incepator

Post by Icestriker » 23 Jan 2010, 18:18

*horiAS* wrote:
Ps: si eu stiu pe unu care trage frunze de mandarine... saracu .... astia o sa "fumeze" si praf :(
Ala o sa il traga pe nas
invizibil
Junior

Post by invizibil » 29 Jan 2010, 01:49

Image
Post Reply