Left 4 Dead 2

Jocuri PC sau console. Noutăţi, sfaturi, întrebări, sperăm că şi răspunsuri ...

Moderator: Moderators

Donatello
Incepator

Left 4 Dead 2

Post by Donatello » 22 Dec 2009, 12:05

http://www.youtube.com/watch?v=dSfsMJgypdw

Daca ti-a placut trailer-ul jocului Left 4 dead 2, ar fi util sa vedem pe ce sistem ruleaza:

Configuratia minima pentru Left 4 Dead 2:

* Windows® 7 / Vista / Vista64 / XP
* Porcesor Pentium 4 3GHz
* Memorie 1GB pentru Windows XP / 2GB pentru Vista
* Placa video compatibila cu DirectX 9.0c, 128MB memorie, shader model 2.0, cu alte cuvinte minim Radeon X800 sau Geforce 6600GT
* Placa de sunet compatibila cu DirectX 9.0c
* 7.5GB spatiu pe hard disc

Configuratia recomandata Left 4 Dead 2:

* Windows® 7 / Vista / Vista64 / XP
* Procesor Core 2 Duo 2.4GHz
* Memorie 1GB pentru XP / 2GB pentru Vista
* Placa video compatibila DirectX 9.0c, shader model 3.0, adica minim Geforce 7600GT sau Radeon x1600XT
* Placa de sunet compatibila cu DirectX 9.0c
* 7.5G spatiu pe hard disc

Pana acuma ne-am obisnuit cu jocuri la care gamerii abia puteau astepta sa iasa. Left 4 Dead 2 insa nu este cazul, fiindca multi s-au cam temut ca lansarea prea devreme va insemna si lipsa substantei. Asa s-a intamplat ca fanii primului joc, Left 4 Dead 1, au facut petitii on-line pentru intarzierea lansarii, spunand ca nu vor sa dea inca 60$ pe acelasi joc. Parerile acestora chiar au fost fondate, un an e prea putin pentru a scoate inca un episod al unui joc, insa cei de la Valve au reusit. Noul Left 4 Dead 2 e bazat pe un sistem AI foarte bun, zombiuri foarte frumos create cu efecte de umbra si lumina spectaculoase. Ne ofera mult mai mult decat primul Left 4 Dead. Are 5 campanii noi (in loc de 4, cate avea primul joc), multe arme noi inclusiv arme pentru lupta corp-la-corp.

Dificultatea jocului e la fel imbunatatita, sunt mai multe atacuri, mai putine safehouse-uri (locuri unde te poti odihni si realimenta) si mult mai dese depozite ascunse de munitie, daca esti suficient de curajos sa intri in case abandonate intunecate.

Campaniile au deosebirile lor fata de primul Left 4 Dead, sunt mai complicate, cu multe obiective si obstacole diferite. De exemplu in Campania Dead Center trebuie sa gasesti benzina pentru masina din mall-ul infestat de zombiuri. In The Parish trebuie sa traversezi un pod inainte sa explodeze, binenteles timp ce te ataca zombi-uri din diferite directii.

Are trei tipuri de joc multiplayer:

survival (=supravietuire) – trebuie sa ramai in viata cat mai mult
versus – jucatorii sunt in echipe dusmane (zombiuri impotriva supravietuitorilor)
scavenge (praduire) – trebuie adunate flacoane cu benzina pentru generatoare (un fel de “capture the flag”)

Njoy #-yahoo
Last edited by vim on 22 Dec 2009, 12:05, edited 1 time in total.
Reason: Video embed fixed.
Image
Image
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Re: Left 4 Dead 2

Post by rhaoul » 22 Dec 2009, 16:16

Am incercat demo-ul jocului si cred ca mi-a afectat placa video.La inceput a aparut un mesaj de genu "your video driver is out of date" si eu i-am dat "continue anyway".Dupa 10 minute de joc PC-ul s-a blocat, iar placa video a inceput sa scoata niste sunete de parca se topise ceva prin ea.
Configuratia mea e cam asa:
-Windows 7
-Procesor Core 2 Duo E4600 2.4GHz
-Memorie 2GB
-Placa video Geforce 8800 GT OC 512MB
Abia dupa 3 zile placa video nu a mai scos nici un sunet.
Donatello
Incepator

Post by Donatello » 22 Dec 2009, 16:25

Eu am pc umpic mai slab ca al tau si l`am jucat fara probleme...l`am terminat de ogramada de ori !
Image
Image
rhaoul

Post by rhaoul » 22 Dec 2009, 18:15

Oricum e foarte misto jocul..pacat ca nu am apucat sa-l joc pana la capat.
Mi se pare ciudat ca nu pot sa-l joc.Paranoic cum sunt ma tot bate gandul ca "mecanicul" meu care ma ajuta cand am probleme cu PC-ul, mi-a schimbat placa video.
Il rog pe vim sa ma ajute cu un raspuns pentru ca acum nu mai apare "8800 GT OC" ci "8800 GT".Cum aflu daca e placa mea? :D #-crazy
Si nu dati cu pietre intr-un om batran care la varsta voastra avea HC 91 si se gandea cu admiratie la un pentium 4. :))
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 22 Dec 2009, 22:03

Varianta sigura ar fi sa te uiti chiar la placa video, pentru ca este imposibil sa nu scrie pe ea modelul. Si daca ai impresia ca esti tras pe sfoara de "mecanic", data viitoare inainte sa ii dai sistemul pe mana, scrie pe o foaie de hartie seria de la fiecare componenta hardware ; sau schimba "mecanicul" .

P.S Acel OC am impresia ca face referire la editie. Placile de la nvidia din seria 8800 au fost lansate parca in 3 editii:
Nvidia 8800 GT
Nvidia 8800 GT OC
Nvidia 8800 GT SSC

Dar nu te baza pe ce aberez eu la partea hardware, ca sunt cu domeniul precum linile de tren. Poate vorbesc bazaconii.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Donatello
Incepator

Post by Donatello » 22 Dec 2009, 22:10

Asta trebuia sa faca inainte sa`i dea sistemul, ca poate deja l`a tras pe sfoara...
Nu e bine sa ai incredere in oricine, mai ales in ziua de azi !
Image
Image
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 22 Dec 2009, 22:23

Donatello wrote:Asta trebuia sa faca inainte sa`i dea sistemul, ca poate deja l`a tras pe sfoara...
Nu neaparat. Poate sa compare seria de pe placa, cu seria de pe factura sau de pe garantie (daca le mai are).

@rhaoul ce sursă ai ?

I retired from here
Donatello
Incepator

Post by Donatello » 22 Dec 2009, 22:29

vim wrote:
Donatello wrote:Asta trebuia sa faca inainte sa`i dea sistemul, ca poate deja l`a tras pe sfoara...
Nu neaparat. Poate sa compare seria de pe placa, cu seria de pe factura sau de pe garantie (daca le mai are).

@rhaoul ce sursă ai ?
La asta ma gandeam si eu :))
Mi`ai luat vorba din gura :D:D
Image
Image
rhaoul

Post by rhaoul » 23 Dec 2009, 10:44

Sursa : ATX-450W P4 Delux.
Am verificat seriile si sunt ok.(scuze pentru intrebarile mele stupide)
Sa fie de la faptul ca am o instalatie electrica destul de proasta?(scantei pe la sigurante #-crazy ) Zic asta pentru ca acum doua luni mi s-au ars hardul si sistemul audio(genius).
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 23 Dec 2009, 11:39

Trebuie sa recunosc ca la partea hardware nu ma pricep. Cand am probleme sau nelamuriri la hardware, aplic metoda "sună un prieten".

Cerintele jocului sunt aproape identice cu configuratia ta. Diferenta dintre 7600 GT si 8800 GT sunt foarte mici, astfel ca atunci cand ai intrat in joc, toate componentele tale hardware au inceput sa functioneze in blana. Aici se pune accent pe placa video de regula dar se uita un amanunt foarte important la configuratile PC-urilor din ziua de azi. Fiecare componenta are un anumit consum ; cu cat iti cumperi componente mai performante, cu atat acel consum creste.

Consumul unui PC variaza in functie de nivelul de incarcare. In momentul cand ai intrat in acel joc, consumul PC-ului a crescut, iar sursa ta lucra de o apucasera naduselile. Sunetul "de topit" putea sa provina de la alimentare si nicidecum de la placa video. Dealtfel este usor sa iti dai sema ca se prajeste sursa, pentru ca miroase a ebonita arsa.

Eu iti recomand sa pui niste bani deoparte, inca caz ca iti moare sursa. Si daca a mirosit atunci a ebonita, o sa moara cat de curand. Si tinand cont ca ai probleme cu instalatia electrica, nu ai face rau sa iti cumperi si un UPS pentru PC. Daca te tine buzunarul, iti iei unul mai puternic si poti sa iti bagi in el si sistemul audio pe langa PC.

I retired from here
rhaoul

Post by rhaoul » 23 Dec 2009, 11:55

Crede-ma pe cuvant ca placa video scotea sunetele.Se auzea de parca coolerul atingea de carcasa placii.Sunt 100% sigur ca sunetul provenea de la placa video.
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 23 Dec 2009, 11:58

Exact un UPS cu regulator de tensiune pt a evita fluxurile de curent care ti-ar dauna Pc-ului. E putin mai scump dar se merita.
UPS-ul simplu costa in jur de 300 RON si iti foloseste atunci cand "ti se ia curentul" acesta ti-l mai tine in functie pt cateva minute astfel incat sa iti mai poti salva si inchide in siguranta aplicatiile deschise. (in jur de 8 minute la jumatate incarcat.) Contine doua acumulatoare de 250VA => UPS-500MK, 500VA, 8 min back-up (half load).

:)) Sunetul de parca cooler-ul iti atinge carcasa e de la sursa maestre. Iti spun din experienta proprie si al meu asa face cand il aprind si daca nu ma insel si al lui (sica) :lol:
Last edited by vim on 23 Dec 2009, 14:07, edited 1 time in total.
Reason: Orice UPS include si un stabilizator de tensiune :)
rhaoul

Post by rhaoul » 23 Dec 2009, 12:09

Hai sa va zic de ce sunt foarte sigur ca sunetul era de la coolerul placii video.Cand scotea acele sunete eu am oprit cu degetul coolerul(cred ca asa ii zice) de mai multe ori, impiedicandu-l sa se mai invarta si totodata sa mai scoata zgomot.
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 23 Dec 2009, 12:27

Poate nu era fixata calumea in PCI slot si cand era supra solicitata vibra mai tare ca de obicei. :?
GOkU
Vorbaret

Post by GOkU » 23 Dec 2009, 14:46

am luat si eu jocul astept sa vad de ce e in stare si cum se misca :D #-yahoo
FIE VORBA INTRE NOI / MAI BINE TE-NTORCI LA OI
BECALI PLEACA DIN GHENCEA
VINDE STEAUA SI PLEACA CIOBANE
Post Reply