re:Aveti Grija

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
hG.KID
Suspect de spam

re:Aveti Grija

Post by hG.KID » 01 Nov 2009, 16:14

Astazi am primit un mesaj cu textul:"Felicitari numarul dumneavoastra a fost extras de firma coca_cola si ati castigat un premiu in valoare de 2400 de euro.Pentru mai multe detalii contactati_ne"aveti mare grija pentru ca este o TEAPA dupa 2 sau 3 ore am fost de numarul care mi-a trimis mesajul si a spus ca daca doresc sa primesc "premiul" va trebui sa platesc o taxa de 35 de EURO CREDIT! si aceasta a trb sa fac inainte sa primesc premiul.Pentru mai multe detalii http://www.coca-cola.ro si aveti in dreapta un text si acolo spune ca aceste mesaje sunt false! cititil.Aveti mare grija sa nu luati teapa.
Image
heatON
Junior

Re: re:Aveti Grija

Post by heatON » 01 Nov 2009, 22:28

Daca era un numar de la Coca Cola nu era un numar normal gen 07XXXXXXXX ci era unul din 3-4 cifre asa cum m-a sunat pe mine cineva de la "OTV" zicand ca am castigat un apartament eu nici macar nu trimisesem mesaj la ei si la sfarsit cand am refuzat sa-i zic numele ma injura.. Ce copii amarati..
Image
mtF.Amin
Happy Camper

Re: re:Aveti Grija

Post by mtF.Amin » 02 Nov 2009, 08:24

Code: Select all

7 autoturisme si un apartament vor fi acordate incepand cu ora 20 la OTV-100% Adevarat. Trimite un sms cu numele tau la 1304(3e) si poti fi unul din castigatori! 

Sender: 
1304

Sent 
12:23:29
25-Oct-2009
Asa suna mesajul (nu am modificat nimic din el, nici macar nu am corectat greselile de punctuatie). L-am primit si eu. Patru zile mai tarziu primesc bip de la numarul 7441930 (mai exact pe 29-Oct-2009 ora 14:14). Probabil astepta sa sun inapoi si sa ma taxeze pe convorbire cu mult peste tariful normal.
Am vorbit si cu operatorii Orange in privinta acestor numere si mi-au ridicat din umeri. Numerele acestea sunt cumparate legitim si ei nu pot restrictiona sau controla convorbirile efectuate de acestea, indiferent de natura acestora (apel/sms). Mi-au explicat ca, odata intrat in baza lor de date, sa ma mai astept la asemenea mesaje si apeluri.
Intr-un final, sa ma feresc de orice mesaj sau apel care pare dubios. Nici macar sa nu raspund acestor apeluri de la numere scurte intrucat ma pot taxa suplimentar si pe mine.

PS: As vrea sa nu cenzurati numerele afisate din motive strict informative
Image
Image
Post Reply