Cineva tot se conecteaza pe contul meu

Nenea, Gigel mi-a furat lopoţica !

Moderator: Moderators

Post Reply
heatON
Junior

Cineva tot se conecteaza pe contul meu

Post by heatON » 05 Oct 2009, 16:14

Am mai avut aceasta problema.
La used nicks apare "HeatoN" ieri a fost folosit de 212 ori iar azi de 217.
Am nick rezervat am parola lunga nu cred ca cineva a reusit sa mi-o sparga.
Cand ies dupa server dau mereu admin_logout dar totusi ala reuseste sa se conecteze iar killurile si deathurile sale tot pe nickul meu se pun.
Pot cumva sa-mi rezerv numele dupa ip?
Am ip static.
Eu intru cu "heatON" e posibil atunci ca la used name tot la "HeatoN" sa se puna de cate ori a fost folosit sau totusi ce se intampla?
Image
vim
Mini tehnicus

Re: Cineva tot se conecteaza pe contul meu

Post by vim » 05 Oct 2009, 17:09

1. Rezervarea numelui dupa ip, afecteaza doar conexiunile de pe ip-ul respectiv. (se cere parola, doar pentru ip-ul care este rezervat).
  2. Rezervarea numelui dupa nick, afecteaza conexiunile de pe orice ip. (se cere parola, indiferent de ip-ul folosit).
Statisticile de pe pagina web (http://www.evosys.ro/cstats) sunt cu 1 zi in urma. Ele vor include si ziua de azi, abia maine dimineata, dupa ora 06:00 .

212 si respectiv 217 este numarul sesiunilor de cand au fost resetate ultima data statisticile.
Pana alaltaieri te conectasei de 212 ori la server, iar ieri te-ai mai conectat de 5 ori = 217

Fiecare reconnect este tratat ca o noua sesiune si totalul acestora este incrementat cu o unitate.

Falsificarea sesiunilor este aproape imposibila. Am explicat aici metoda de generare si utilizare a unui session id.
Aceasta metoda va fi inbunatatita in curand si pe langa ea fi posibila si "blocarea" unui cont pe un ip.

Prin blocarea unui cont pe ip, nu se va mai putea folosii acel cont pe server si site, decat de pe ip-ul specificat, chiar daca este cunoscuta parola. Aceasta optiune va fi utila pentru utilizatorii care au ip static.

Singura modalitate prin care cineva iti poate folosi numele, este sa iti stie parola.

Sper ca te-am lamurit.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
heatON
Junior

Re: Cineva tot se conecteaza pe contul meu

Post by heatON » 05 Oct 2009, 17:18

Da am inteles.
Ce m-a derutat pe mine este ca la nickuri folosite apare HeatoN nu heatON deasta m-am speriat ca cineva mi-a aflat parola, dar defapt numarul conexiunilor mele se pun acolo.
Image
Post Reply