O idee la votemap

Discuţii libere, numai pe marginea subiectului Counter-Strike 1.6

Moderator: Moderators

Post Reply
Ciubey
Master of Spam

O idee la votemap

Post by Ciubey » 11 Sep 2009, 13:18

Deci cum ii spune si numele am o idee pt a imbunatati votemapul...

Cate o data, m-a dezamagit mereu ce a picat la vote, la sfarsitul unei runde... si asa mi-a venit o idee... cum ar fi in loc sa ia automat din mapcicle hartile, sa le aleaga jucatorii de pe sv, de ex

In ultimele 10 minute sa arate un mesaj prin care anunta ca putem sa nominalizam harti pt votemap, adica: de exeplu eu spun:

Ciubey say: nominate de_dust2

altu spune

Nick say :nominate fy_snow

etc

Asa pana la 5-9 harti diferite (in functie de cat vreti)
Si in ultimele 3 min sa apara votemap cum apare si in momentu de fata, da cu hartile nominalizate de noi, jucatorii...

Iar in cazul in care nu sa nominalizat nici 1 harta, votemapul sa fie exact cum e acum, sa ia random niste harti din mapcicle...

Am fost destul de explicit ???, ce spuneti nu ar fi un votemap mai bun...si nu cred ca s-ar mai intampla cand sunt 4 persoane pe sv sa pica cbble, westwood, aztec sau alte harti mai mari ..

P.S. in caz ca sunt nominalizate 1-2 harti sa se ia random din mapcicle harti pana ajunge la nr dorit...

Deci ? se poate ?

No Cheats ... Cheats Are For N00bs For Stupid Idiots Who Cannot Prove There Good Enough

Jucand acest joc am invatat ca daca esti mic poti face lucruri mari, punand suflet in lucruri mari poti face sa fie gigantice ... insa am mai invatat ca fara prieteni poti sa te prabusesti de acolo imediat...

OFFTOPIC:
* To understand man you must be a man, but to understand girls, you must be a GOD! (maybe)
* Beţia e nebunie cu voia.
e|!s^
Junior

Re: O idee la votemap

Post by e|!s^ » 11 Sep 2009, 15:19

suna bine :D vim? :))
Image
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Post by rhaoul » 11 Sep 2009, 15:19

Eu stiu ca acum este chiar asa cum ai descris tu, cu exceptia ca nu apar mesaje care sa informeze jucatorii ca pot nominaliza.Poate n-am inteles ce vrei sa spui...
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 11 Sep 2009, 17:14

rhaoul wrote:Eu stiu ca acum este chiar asa cum ai descris tu, cu exceptia ca nu apar mesaje care sa informeze jucatorii ca pot nominaliza
Asa stiu si eu. Din moment ce scrii numele hartii complet (de ex. de_nuke32) apare mesaj tuturor (de ex Ciubey has nominated de_nuke32) dar nu am inteles pana acum de ce uneori dupa scurt timp apare mesajul "these maps are no longer nominated de_nuke32, de_dust. De ce? Pentru ca nu poti nminaliza mai mult de 2 harti? Sau... Si idea adusa de Ciubey sa rezolve acest lucru. :naughty: #-turkey #-frypan #-guns
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Post by rhaoul » 11 Sep 2009, 17:20

Apare mesajul "This map are no longer nominated" pentru ca cel care a nominalizat-o a scris numele hartii din nou(daca scri de 2 ori n-o sa mai fie nominalizata). Banuiesc ca si altii o pot scoate de la nominalizari scriind numele hartii pe care tu ai nominalizat-o, dar aici nu sunt sigur.
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 11 Sep 2009, 17:56

1. Fiecare jucator poate nominaliza maxim 2 harti.
  2. La sfarsitul hartii, cele mai nominalizate doua harti, sunt incluse in votul final.
  3. Nominalizarea unei harti poate fi anulata folosind say cancel de_dust2. Daca numarul total de nominalizari ramas in urma unei anulari, este egal cu 0 apare mesajul: This map are no longer nominated.
rhaoul wrote: Banuiesc ca si altii o pot scoate de la nominalizari scriind numele hartii pe care tu ai nominalizat-o, dar aici nu sunt sigur.
Decizile luate de jucatori prin vot sunt salvate impreuna cu session id-ul fiecarui jucator.
Acest session id este unic, ii este atribuit jucatorului in momentul conectarii si este format de fapt dintr-un hash md5, obtinut prin formula:

Code: Select all

md5(userid + userip + player name)
Cand dai comanda say cancel de_dust2, tu esti recunoscut dupa session id si nu dupa nume, ip sau userid.

a3dcb4d229de6fde0db5686dee47145d cancel vote for de_dust2
Unde a3dcb4d229de6fde0db5686dee47145d este session id-ul jucatorului ce a dat comanda say cancel de_dust2, obtinut folosind formula de mai sus.

Astfel ca votul tau nu poate fi anulat de nici un alt jucator. Un vot este anulat doar in cazul in care jucatorul respectiv s-a deconectat si session id-ul este distrus.

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Post Reply