Madona...

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Madona...

Post by rhaoul » 28 Aug 2009, 08:15

Americanii cu discursurile lor despre nimic.
http://www.youtube.com/watch?v=Whsgf_Bb ... re=related
Cine dreac o fi mintit-o pe blonda ca TIGANII sunt dicriminati azi (2009) in Romania?
Poate pe timpul lu' tataie ii mai "dicriminau" prin sectiile de militie, dar azi :)) manca-v-as Romania e raiul tiganilor.
Se poate spune ca noi romanii suntem dicriminati in propia tara de catre tigani.
Cati pensionari au ramas fara casa in ultimul timp terorizati de gasti de tigani?
Cati romani lasa capul jos in fiecare zi sau isi feresc privirea cand intalnesc tigani pe strada,prin tramvai,troleibuz etc?Cine e minoritar atunci, daca ei sunt in gasca?
Cati au fost inselati de falsa prietenie a unui tigan?
Cat din timpul unui program de stiri este ocupat de infractiunile tiganilor?
Americanii au gangsteri noi avem clanuri mafiote de tigani.
Daca cineva cunoaste exemple din prezent in care rromii sunt dicriminati in Romania il invit sa minta putin.
Pana la urma cine e dicriminat, tiganii sau romanii? Sa nu mai vorbesc de italieni..macar aia au tupeu sa-si manifeste public ura.
Cand am intrat in U.E. eram toti fericiti ca putem pleca sa facem un ban peste hotare,dar au avut grija tiganii sa fim bagati in aceeasi oala,romanul zideste si tiganul face sex violent cu italience batrane la colt de strada "Romani voua va dam foc la magazine dar tiganilor le dam cate 500 de euro sa plece ca sa nu-i dicriminam sau le facem un campus cu baraci cu aer conditionat" Discriminare !!!

Cum poti sa spui "romanul Mailat", cand el e tigan toata ziua? Dicriminare !!!
Am inteles ca vaca vroia sa infieze un copil din romania nu trebuie sa mai zica ceva pentru ca pun pariu ca vroia un copil tigan si cred ca iar asta e o dicriminare facuta culmea de o alba.
Ma intreb cati tigani au fost la concertul Madonei de a inceput vaca la un moment dat sa cante melodii tiganesti.Penibil ! huuoooo Dicriminare !!!!!
vim
Mini tehnicus

Re: Madona...

Post by vim » 28 Aug 2009, 12:19

Partea cu italienii eu vreau sa cred ca e totusi o confuzie. In italiana rrom (rom) si român (romeno) cam seamana. Iar cei care sunt constienti totusi de diferenta si totusi sunt impotriva noastra, sa zicem doar ca efectul de turma sa instaurat.

Eu din principiu nu ma duc la concertele artisitilor straini, din cateva motive cat se poate de clare:
  1. Din start se stie ca va fii aglomeratie.
  2. Romanii inca nu stiu sa organizeze pana la ultimul detaliu, evenimente de o asemenea anvergura. (vezi numarul mic de toalete din zona de concert, accesul greoi in zona de concert, necesitatea de a sari un gard ca sa poti pleca mai repede de la concert, fara sa fi calcat in picioare la porti)
  3. Noi din pacate avem o asezare geografica cam nasoala. Europa de Est, iar toate concertele artisitilor straini sunt ca pentru Europa de Est.
    1. Se accepta sa mai intarzie artistul 40 - 60 de minute la intrarea pe scena.
    2. Se accepta ca intr-o tara unde populatia este axfifiata de rromi la fiecare metru patrat, intr-un concert de asemenea anvergura sa asculti tot muzica tiganeasca.
    3. Se accepta si un pic de playback.
    4. Se accepta si o sonorizare precara.
Madona a creeat un spectacol de mana a 2-a, insa romanii sunt foarte incantati pentru ca au vazut`o pe Madona. Ei apreciaza renumele artistului, in loc sa aprecieze prestatia lui la un concert pentru care s`au dat bani grei pe un bilet.

In concluzie am fost foarte inspirat ca nu m`am dus. De ascultat melodiile Madonei le pot asculta si de pe CD (oricum a cam facut playback), iar daca vreau sa o vad cum isi fataie curul de 51 de primaveri, ma pot uita la cateva videoclipuri de`ale ei sau la un film cu ea.

Cine vrea sa ma contrazica, inainte de a face acest lucru, sa se duca si la acelasi concert al Madonei, insa in alta tara in afara celor din fostul bloc comunist. Daca concertul de la Bucuresti a fost identic cu cel de la Munich sau Gothenburg, eu mananc tastatura. Si totusi ar fi trebuit sa fie la fel, ca doar fac parte din acelasi turneu: Sticky & Sweet

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
rhaoul

Post by rhaoul » 28 Aug 2009, 13:42

tigan = zingaro
roman = romeno
Am intrat pe un dictionar romano-italian si am gasit rezultate doar pt cuvantul tigan, in nici un caz rom sau rrom.
Cat despre Madona pot sa zic doar ca ma duce cu gandul la bosoroaga Loredana Groaza. Stiti si voi cata originalitate inspira prin muzica ei cu influente tiganesti :"tzuki tzuki,gipsy love,regina" si cate i-a mai debitat creierul ala mic, de face ziga zaga prin capu ala mare cand o zdruncina foamea de concerte,de atentie $$$$$.
Unde sunt tutele astea doua cand ies tiganii inarmati cu sabii ,topoare si cu mafalde care tipa la misto sa sperie si sa creeze confuzie,sa vada lumea ca sunt maltratati de o politie care onoreaza doar cu prezenta nefiind lasati sa actioneze de sefii care au sub aripa lor protectoare aceste triburi renumite pentru ura lor fata de sapun?
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2009, 14:25

Pentru multi "tigan" este un termen jignitor, asa ca prefera sa foloseasca termen de "rrom". Dupa cum spuneam, in italiana rom si rumeno cam seamana si multi cred ca este unul si acelasi lucru.

In alta ordine de idei, cand esti legitimat in strainatate, in pasaport nu iti este specificata etnia, ci nationalitatea. Asa ca pe orice pasaport de bulibasă, nu scrie ca este rrom ci român.

Am prieteni tigani si nu ii bag pe toti la gramada. Insa pentru cei care ne-au facut tara cunoscuta in strainatate prin violuri, crime si furturi, mi-as fi dorit ca predecesorii lor sa fi dat ortu' popii in batalia de la Tararori de prin 1100 si ceva.

Ceea ce mi se pare dea dreptul hilar este faptul ca Madonna vorbeste despre anumite lucruri din auzite si fara sa stie exact despre ce este vorba. La fel si presa din strainatate.
Cati dintre ziaristii straini care ne ataca pe toate fronturile stiu ca Romania nu este tara de origine a tiganilor ?

Tiganii sunt originari de prin India si Pakistan, de prin secolul 5 acestia au migrat in Iran si Asia, prin secolul 9 au ajuns in Impreiul Bizantin, iar prima atestare a lor din Europa a fost prin anul 950.

Dealtfel daca ziaristii astia stiau putina istorie, realizau faptul ca tiganii inca din vechime nu prea se omorau cu munca, dupa cum reiese si din poemul "Cartea religiilor", in care este precizat faptul ca "lurii (tiganii) au mancat grânele si vitele, refuzand munca pamantului." Rezultatul la aceea vreme a fost izgonirea acestora de catre rege.

In ziua de azi daca ii dai o bastârcă pe spinare unui tigan ca ti-a umblat in buzunare, sar toate ONG-urile de cur in sus ca esti rasist. Tare as vrea sa stiu ce căcat au facut ONG-urile astea pentru tigani. Cu ce mai exact i-au ajutat ? A, cu nimic ? Ok. Pa-pa-pa-pa

I retired from here
rhaoul

Post by rhaoul » 28 Aug 2009, 15:07

Ar trebui ca politia noastra sa faca schimb de experienta cu cea a americanilor.
Sa le arate Yankeii ce inseamna police brutality.Scoate unu sabia, este impuscat din toate partile, ce poate fim mai frumos de atat? Ca esti roman, ca esti tigan ...ia de aici niste plumb !
Acum ca Doppel care a fost antrenat dur pe Evosys, va face parte din politia romena nu ne ramane decat sa speram ca infractorii rromi sau romani incepand din Marghita si pana-n Ferentari,vor emigra in Italia,India,Pakistan sau de ce nu chiar in AMERICA .Doamne ajuta!
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 28 Aug 2009, 16:26

Intr`un sistem corupt, din care face parte si politia romana, sa oferi mai multa libertate acestora inseamna sa iti dai foc la casa singur.

Eu nu mai imi las baza in politie de mult timp. Daca vreti sa va piara chefu de politie, incercati sa iesiti noaptea pe strada. Imposibil sa nu te opreasca un garcea cu burta, care sa te intrebe de unde vi, unde te duci, cu ce ocazie pe acolo si alte intrebari puerile.

I retired from here
Post Reply