Pentru fumatori

Discutaţi cu membrii comunitaţii despre orice subiect, în limitele decenţei.

Moderator: Moderators

Post Reply
Reload
CS Team

Pentru fumatori

Post by Reload » 18 Aug 2009, 02:36

What's wrong with me ?
Why do I feel like this ?
I'm going crazy now !
vim
Mini tehnicus

Re: Pentru fumatori

Post by vim » 18 Aug 2009, 07:02

Si crezi ca asta ii va face pe fumatori sa se lase ? Te lasi daca vrei si ai vointa indeajuns de mare incat sa te poti lasa, insa nici un filmulet nu te poate obliga sau influenta sa te lasi de fumat.

Ca este ceva nociv, stie oricine. De murit, murim toti. Fie ca fumam, fie ca nu.
Poti sa fumezi si sa nu te inbolnavesti ; poti sa nu fumezi, sa traiesti sanatos si sa dea o basculanta peste tine, in timp ce faci jogging sau cand te duci sa iti cumperi verdeturi de la piata.

Faptul ca te poti inbolnavii de un cancer de la fumat sau nu, e un joc cu soarta.

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
mtF.Amin
Happy Camper

Post by mtF.Amin » 18 Aug 2009, 09:43

http://www.youtube.com/watch?v=qgF4D8fQ ... re=related[/video] http://www.youtube.com/watch?v=6ZvyTZst ... re=related[/video]

Am reusit sa ma las dupa 6 ani si nenumarate incercari... La momentul in care m-am lasat fumam aproximativ 30 de tigari pe zi. Partea cea mai dificila este sa te dezobisnuiesti de gesturile specifice (deschisul pachetului, aprinderea tigarii, stingerea tigarii chiar si inhalarea fumului - un fumator inrait stie ca acestea sunt transformate intr-un mic ritual) si de nevoia de a face ceva cu mainile.

P.S. M-am lasat odata cu maica-mea de fumat. Fumator inrait de 26 de ani... Sa nu spuneti ca nu se poate.
Image
Image
VEnin
Nou Venit

Post by VEnin » 19 Aug 2009, 16:19

nenea vim are dreptate trebuie sa vrei sa te lasi yo de exemplu cred k puteam sa ma las dar cand mam ingrasat 8 kg in mai putin de o luna de nefumat mi-am bagat piciorele... stiu k se poate tata sa lasat dupa tot 25 de ani de fumat vro 11 ani si intre timp sa apucat cu pipa a revenit la tigari sa lasat dinou din punctul meu de este un joc cu mai multe taisuri.
Citez ce-a mai celebra dintre comparatii:
Viata-i tarfa, ori ti-o f*ti tu ori ti-o f*t altii!
(sica)
Retired - CS Staff Leaders

Post by (sica) » 22 Aug 2009, 19:11

Si eu am reusit sa ma las dupa 7 ani de fumat, acuma de 1 an si jumatate nu am mai tras nici o tigara, si ma simt chiar bine, nu mai am nevoia sa o fac.Fiecare hotaraste singur ce e bine si ce nu pentru el, iar eu am avut motive intemeiate ca sa ma las de fumat.
Image
Reload
CS Team

Post by Reload » 22 Aug 2009, 19:51

eu ma las de fumat cand se apuca Doppel :lol:
What's wrong with me ?
Why do I feel like this ?
I'm going crazy now !
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Post by rhaoul » 23 Aug 2009, 01:25

Mi-l imaginez pe Venin cum s-a trezit el intr-o dimineata si s-a dus la oglinda,a dat fuga repede la cantar,iar la oglinda,isi da o palma si dandu-si seama ca nu viseaza intra in panica.Se ingrasase cu 8 kg peste alea 60-70 pe care le avea in urma cu o luna...dezastru! :lol: Noroc ca exista tratament cu tigari #-yahoo Bine ca s-a reapucat de tigari, el este un caz fericit si am curaj sa pun pariu ca acum are cubuletze la abdomen.

Anul asta am aflat ca am astm bronsic si cum tratamentele nu dau nici un rezultat ma vad "obligat" sa renunt la tigari(60-70/zi) cu toate ca ambitia mea tinde catre minus infinit in acest caz si cred ca o sa am nevoie de o camasa de forta.
Ce ma fac ca nu o sa ma mai pot bucura ca inainte de placerea unei tigari(sau 70),de mirosul si gustul placut din gura care il ai dupa un pachet de tigari,de kilogramele putine pe care le am sau de starile de voma pe care le am in fiecare dimineata?
Ar fi super daca ar inventa astia fiole cu nicotina sa ne putem injecta cum fac dependentii de droguri si sa fie atat de scumpe incat sa fim nevoiti sa vindem tot din casa, sa spargem dacii pentru a fura rotile de rezerva si bateriile...Mi se pare atat de COOL mai ales ca am auzit ca fetele sunt lesinate dupa privirea aia pe care o au drogatii cu ochii pe jumatate deschisi.

Consider ca tutunul este cel mai de succes drog prin faptul ca este legal si este consumat de mai mult de 50% din populatia globului dupa cum zic unii pe internet.Chiar si acum cand cunoastem problemele pe care le cauzeaza tutunul continuam sa o facem acceptand cu placere sentinta la moarte.
Gasim motive cum ca la orice pas putem muri intr-un accident sau rapiti de niste extraterestrii...prostii...e doar mintea noastra bolnava,nu gandim noi--> gandeste tutunul pentru noi.Moartea are multe cai, dar cea provocata voit de tine insuti se numeste sinucidere.
Daca dintr-un accident ai ramane fara ambele maini te-ai lasa de fumat?Se tot vorbeste ca gestul e de vina.Eu sunt de parere ca am fuma si cu picioarele.
Rog pe cei care au reusit sa se lase sa ne ajute si pe noi cu niste sfaturi si sa ne spuna ce au simtit in aceasta perioada.
Mi-a luat 5 tigari sa scriu acest post..promit sa scriu mai putin data viitoare,daca o sa mai fim in viata :twisted:
Last edited by rhaoul on 23 Aug 2009, 10:18, edited 1 time in total.
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 23 Aug 2009, 09:14

Corpul omenesc mai simte nevoie de nicotină, însă ar fi oke dacă printr-o ţigară ai inhala doar nicotină.
Există ţigara aia electrică sau cum se numeşste cu rezerve etc. din care prin inhalare "baji în plămân" doar nicotină nu şi alte checaturi (gudron, monoxid). Nu mai vorbesc de câţi au reuşit să se lase prin aplicarea plasturilor. Pana mea, nu ştiu cum sunt, dar pe fiecare al doilea pachet apare inscripţionat mesajul "Noi te putem ajuta să te laşi de fumat! Contactează medicul de familie sau sună la »numero du telephone«". Vorba vine poţi muri pentru că fumezi 3 pachete ½ sau că trăieşti în preajma unui fumător...
Claya
Membru activ

Post by Claya » 23 Aug 2009, 22:24

De fumat te lasi cel mai usor cand vezi moartea cu ochii.
Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.
Image
`uH.
Incepator

Post by `uH. » 29 Aug 2009, 12:15

hmmm...sincer eo nu fumez si nici nu ma voi apuca de acest viciu...
|TheLegends Never DI3|I'am A Legend|
Image
|SiG CreaTeD By M3|`uH. Styl3|PGL Play3R|
Anyone Are Not Perfect,But I'am Not Anyone,I'am M3:)
Post Reply