Problema CFG / CS

Discuţii libere, numai pe marginea subiectului Counter-Strike 1.6

Moderator: Moderators

DEViANT
CS Team

Problema CFG / CS

Post by DEViANT » 02 Jul 2009, 01:47

Buna Seara (sau dimineatza, ca e ora 1:35 am.) ! am si eu o problema ... cand imi activez cfg-ul imi mareste arma si o apropie mai tare ca de monitor ca si inainte, si nu vad peste zidurile mici, decat daca sar .. un exemplu ar fi pe harta snow : (am facut poze cu si fara cfg)
Cu CFG : http://img32.imageshack.us/gal.php?g=16830746.jpg
Fara CFG : http://img529.imageshack.us/gal.php?g=51129159.jpg

as vrea sa imi spuneti de ce .. ca nu imi place sa joc asa, deoarece ma vede toata lumea PE MINE, iar eu nu ii vad PE EI !

+inca o intrebare : cu CFG-ul activat, arma parca imi este lasata mai jos, astfel incat tinta apare pe stomacul adversarului , iar cu CFG-ul dezactivat, arma nu numai ca pare mai mica, dar arma este tinuta in dreptul capului adversarului .

/Daca are vreo importantza, folosesc Counter-Strike 1.6 de pe EvoSys , iar pana cand jucam cu celalalt CS (versiune veche only 47) nu aveam astfel de probleme .
EvoSys Addicted
rhaoul
Retired - CS Staff Leaders

Re: Problema CFG / CS

Post by rhaoul » 02 Jul 2009, 02:13

Si eu patesc la fel cand activez cfg, dar am gasit o solutie si anume schimb rezolutia din 1024X in 800X, apoi iar in 1024 si problema e rezolvata.Cs-ul nu are nici o treaba, cfg e de vina.
Ciubey
Master of Spam

Post by Ciubey » 02 Jul 2009, 05:35

1. cl_bobcycle 0 skimbi in cl_bobcycle 0.8 (setarea default), eu folosesc cl_bobcycle 0.1 ...si a 2 problema din cate am inteles eu dot de la cl_bobcycle este ... Asta se intempla cand iei cfg-uri de pe net ... Bafta

No Cheats ... Cheats Are For N00bs For Stupid Idiots Who Cannot Prove There Good Enough

Jucand acest joc am invatat ca daca esti mic poti face lucruri mari, punand suflet in lucruri mari poti face sa fie gigantice ... insa am mai invatat ca fara prieteni poti sa te prabusesti de acolo imediat...

OFFTOPIC:
* To understand man you must be a man, but to understand girls, you must be a GOD! (maybe)
* Beţia e nebunie cu voia.
kokos21
Nou Venit

Post by kokos21 » 02 Jul 2009, 09:12

cel mai bn e fara cfg #-tease :) :)
Ciubey
Master of Spam

Post by Ciubey » 02 Jul 2009, 09:41

kokos21 wrote:cel mai bn e fara cfg #-tease :) :)

Pai teoretic, si practic, fara cfg (config.cfg " il gasesti in cstrike" ) e imposibil sa joci cs... cum si numele ii spune config=configuration adica in el sunt setate toate bindurile + multe altele ( cand intri in cs, scrie un consola unbindall, si joaca atunci cs daca esti tare :), cam asa ceva e fara cfg )

U spui ca e mai bine fara cfg, pai u joci cu un cfg, cfg-ul default, adica setarile care ti le dau ei din burta ( doar sunt destul de grasi) la ce ma refeream eu in postul precedent e, ca mai bine joci u cu setarile tale facute de tine cum iti plac tie, nu ale altora ... de exemplu akum 2-3 zile l-am rugat pe o persoana de pe evosys sa imi dea cfg-ul lui doar sa ma uit la 3 setari (dintr-un anumit motiv ....)

Ce crezi u ca sunt cfg-urile ? vr-un fisier care te ajuta sa dai hs mai usor, care te ajuta sa joci cs mai bine ?? neaa nu prea cred... adevaratul skop al cfg-ului e sa iti memoreze tie comenzile si satarile preferate, de aceea, oricum ai luao "Fara cfg e imposibil sa joci cs"
Asta se intempla cand iei cfg-uri de pe net
Aici ma refeream la config-uri personalizate, cu setarile pe care altii pur si simplu le adora :) iar altii (ionut aici de fata) pur si simplu doreste sa le skimbe...

P.S. nu lua postul acesta ca o "frustrare", ial mai bine ca un tutorial, ca un + .... iar ionute eu te sfatuiesc sa iti faci singur cfg-ul, uite aici un site cu toate comenzile din consola, stai stuiazale incearcale si fati cfg-ul exact cum iti place tie: http://www.cstrike.ro/console_commands.php?console=1 si daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa intrebi, de preferat in acest topic :P

No Cheats ... Cheats Are For N00bs For Stupid Idiots Who Cannot Prove There Good Enough

Jucand acest joc am invatat ca daca esti mic poti face lucruri mari, punand suflet in lucruri mari poti face sa fie gigantice ... insa am mai invatat ca fara prieteni poti sa te prabusesti de acolo imediat...

OFFTOPIC:
* To understand man you must be a man, but to understand girls, you must be a GOD! (maybe)
* Beţia e nebunie cu voia.
DEViANT
CS Team

Post by DEViANT » 04 Jul 2009, 00:59

cum pot face sa fie 32 bit in loc de 16 bit la cs`ul de pe evo ? ca am formatat HDD si csul nu are aceasta optiune ..
EvoSys Addicted
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 04 Jul 2009, 02:04

Intai verifici daca ai instalat driverul de la placa video corect, ca sa poti rula jocul in 32 de biti, dupa care downloadezi si rulezi urmatorul fisier.

Este un fisier .reg cu setarile default de la CS.
cstrike.reg.zip

Code: Select all

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Claya
Membru activ

Post by Claya » 04 Jul 2009, 04:35

Da... aceeasi problema o am si eu cand folosesc CFG-ul. Am incercat si fisierul care l-ai postat dar in afara de faptul ca acum jocul imi ruleaza pe o rezolutie mai mica, tot asa se vede.
Oare care ar putea fi problema :?:
Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.
Image
luc14n
Master of Spam

Post by luc14n » 04 Jul 2009, 08:16

pentru ca tot sa facut un post pentru CFG-uri vreau si eu un cfg pentru video sa se vada mai luminos( luasem odata de la sica unul)
swamy^
Suspect de spam

Post by swamy^ » 04 Jul 2009, 08:37

Ca a adus lucian vorba de cfg de luminozitate am si io o problema. Cand cineva arunca cu o grenada sau aprinde lampa incepe sa mi se innegreasca cate o parte din harta. Solutii??
Image
Image
**^-=PaIn^~^KiLLeR
Nou Venit

Post by **^-=PaIn^~^KiLLeR » 04 Jul 2009, 12:48

Poi incearca sa nu mia folosesti acel cfg pt ce e cfg tau? Poi swamy nush eu zic sa reinstalezi cs sa vezi ce iese
vim
Mini tehnicus

Post by vim » 04 Jul 2009, 14:14

Pentru 32 de biti, intrati in registry si verificati daca

HKEY_CURRENT_USER\Software\Valve\Half-Life\Settings\ScreenBPP
are valoarea de 20

Daca este aceasta valoare si totusi nu va merge, testati driverul video cu alta aplicatie care foloseste opengl.
De cele mai multe ori nu va lasa sa folositi opengl din cauza driverului video inexistent sau care nu este suportat.

[root@gw-03 ~]# man woman
Segmentation Fault (core dumped)
I retired from here
Doppelwhipper
CS Staff Leaders

Post by Doppelwhipper » 04 Jul 2009, 15:03

swamy^ wrote:Daca tot e vorba de cfg de luminozitate am si io o problema. Cand cineva arunca cu o grenada sau aprinde lampa incepe sa mi se innegreasca cate o parte din harta. Solutii??
Joci cu "gl_monolights 1" seteaza "gl_monolights 0" » în config. (il deschizi cu notepad) ; sau în consolà înainte de a intra pe server :)
**^-=PaIn^~^KiLLeR wrote:Poi incearca sa nu mia folosesti acel cfg pt ce e cfg tau? Poi swamy nush eu zic sa reinstalezi cs sa vezi ce iese
Sau cum zice Pain Killer sa executi alt config. sau sa joci cu config-ul de baza "userconfig" » dar daca si in userconfig ai aceasi comanda cu 1 degeaba.
Iar faza cu reinstalarea jocului nu e solutia pentru o chestia asa màruntà. Sper sa meargà. Ceauless #-guns
mtF.Amin
Happy Camper

Post by mtF.Amin » 19 Jul 2009, 15:51

luc14n wrote:pentru ca tot sa facut un post pentru CFG-uri vreau si eu un cfg pentru video sa se vada mai luminos( luasem odata de la sica unul)
Si eu am avut probleme cu un monitor vechi care era mai "intunecat" si am incercat diverse cfg-uri sau setari cu rezultate mai putin satisfacatoare. Nu stiu daca iti este de ajutor, dar eu am rezolvat problema luminozitatii desktop-ului cu programul Gapa. Il poti descarca de aici.
Are interfata usor de utilizat, ruleaza in system tray (deci nu va mai trebui sa dai ALT+TAB pentru a schimba setarile).
Iti poti seta propriile valori si le poti salva pe tastele functionale. Programul vine automat cu 3 presetari: F9 - default, F10 - preset 1, F11 - preset 2.
Image
Image
Image
DEViANT
CS Team

Post by DEViANT » 21 Jul 2009, 01:25

intrebarea 1 :cum pot face la cs evosys sa joc impotriva botilor ? (pt fratele meu)

intrebarea 2 : ce setari trebuie sa fac in configul meu sa fie brightness mai mare ? (adica setari CL sau, nu stiu ce ca sa se vada mai luminos) .

PS : este cand se vede luminos, dar cand explodeaza o bomba sau tin flashlight oricunde pe harta, culoadea isi revine la cea normala (adica devine mai inchisa)

intrebarea 3 : (nu-si are locul aici, insa ca sa nu mai deschid inca un topic) .. unde as putea sa vad cate ore am jucate pe server ? :>
EvoSys Addicted
Post Reply