View unanswered posts | View active topics It is currently 23 Jan 2018, 22:05

Forum rules 
- Regulament forum
- Regulament server CStrike

Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 8 posts ] 
 sasuke flo | WALL 
Author Message
Suspect de spam

Puncte Evo: 0

Post sasuke flo | WALL
sasuke flo 92.80.249.14 ==>> BAN
fara alte explicatii...

20 Jan 2008, 23:42
Profile
Suspect de spam

aaa si am uitat sa mentionez ca .. tipuu... are IP rootabil :lol: :lol:
deci vim .. fa cva.. cu el.. 8)
desi e boot cu tot cu wall , nui corect fatza de restu :)

PS: am poza daca vrei :wink: :wink:

21 Jan 2008, 21:50
Profile
Mini tehnicus

Puncte Evo: 234
IP routabil ? Poate te referi la IP dinamic, care e alta gasca.
Astept sa postezi poza aici.

Freelance code | Blog personal

22 Jan 2008, 02:33
Profile
Happy Camper

Puncte Evo: 15

22 Jan 2008, 10:40
Profile
Mini tehnicus

Puncte Evo: 234
IP privat, este o adresa IP folosita in retele private, locale care este definita in RFC 1918. In primul rand un IP privat nu este IP public si nu este nici ip routabil. Cu toate aceastea un ip privat poate fi routat (in conditii de laborator :-)) deoarece este tot o adresa). Presupunem ca vom pune intr-o retea locala ip-uri private si vom dori sa le “routam” Incercarea de a ruta un ip privat este considerata o greseala pentru simplul motiv ca nu se vor intoarce pachete dinspre internet spre reteaua noastra deoarece toate routerele din internet corect configurate, inclusiv cele ale isp-ului dvs vor filtra clasele de ip-uri “neroutabile”.

Code:
Exemple:
        *  10.0.0.0 - 10.255.255.255 (10/8 prefix) - adrese private de clasa A
        * 172.16.0.0 - 172.31.255.255 (172.16/12 prefix) - adrese private de clasa B
        * 192.168.0.0 - 192.168.255.255 (192.168/16 prefix) - adrese private de clasa C

IP routabil sau public, reprezinta un IP din spatiul de adrese destinate pentru a fi routate in internet. Cu alte cuvinte, odata conectat la reteaua ISP-ului, ti se aloca o adresa IP, care este vizibila si de pe Internet.

Code:
Exemplu:

gigel are un server de cs la el acasa. daca are IP routabil, pe serverul lui gigel pot intra persoane si din afara LAN-lui sau (de pe Internet). Daca gigel are ip privat, nu pot intra pe serverul sau decat persoane din reteaua lui.

IP dinamic, este o adresa IP routabila si ea, insa diferenta e facuta de faptul ca la fiecare conectare la server-ul ISP-ului, ti se aloca o alta adresa IP.
Code:
Un exemplu concret e clicknet-ul.

gigel a aprins PC-ul, sa conectat la server-ul ISP-ului, i sa alocat IP-ul AAA.AAA.AA.AAA . Dupa un anumit timp, gigel restarteaza PC-ul, iar la efectuarea unei noi conexiuni cu server-ul ISP-ului, PC-ul lui gigel primeste alta adresa IP BBB.BBB.BBB.BB .
gigel poate sa isi faca si el server de cs acasa si sa intre persoane din afara retelei sale, insa dezavantaju este ca dupa fiecare reconectare la Internet, gigel trebuie sa-si anunte prietenii de noua lui adresa IP, pentru ca acestia sa se poata conecta pe server.

IP static, este de regula tot un IP routabil (vizibil in Internet), insa diferenta este facuta ca ori de cate ori ai da restart la PC sau ai scoate cablu de net din PC, vei avea intotdeauna aceeasi adresa IP.

Exemple pot continua, insa sper ca ai inteles macar in mare care sunt diferentele intre respectivele tipuri de IP-uri si metodele lor de alocare, de catre ISP.

Freelance code | Blog personal

22 Jan 2008, 13:19
Profile
Suspect de spam

nuj sa o pun :oops: :oops: :oops: :oops:

22 Jan 2008, 17:02
Profile
Incepator

22 Jan 2008, 22:05
Profile
CS Staff Leaders

Puncte Evo: 148
Eu am internet de la Clicknet si am ip static. Interesant este faptul ca m-au sunat cei de la tehnic si m-au intrebat daca doresc sa am in continuare ip static sau sa il configureze ca ip dinamic .nu am acceptat...

Oricum nu va sfatuiesc sa va faceti abonament la clicknet, poate doar in cazul in care vreti sa va lasati de counter sau sa jucati cu 100-200 lag pe timp de zi cum am patit eu in ultimele 2 luni

23 Jan 2008, 12:38
Profile
Forum locked This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 8 posts ] 

Topicuri similare 
Nu există topicuri similare.