View unanswered posts | View active topics It is currently 22 Jan 2018, 07:47

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
 Exista vreo sansa 
Author Message
Banned
Banned

Puncte Evo: 0

Post Exista vreo sansa
Exista vreo sansa sa pacalim programul folosit de cei care dau netu cel cu user si passw; am incercat sa il pacalesc merge internetul 10 minute pana programul isi da reauntentificare si apoi se ia automat share-ul de la a doua placa de retzea (sigur intelegeti despre ce zic) ??? Daca se poate sa primesc un raspuns o sa fiu recunoscator MS !! #-help

14 Feb 2008, 09:08
Profile
Mini tehnicus

Puncte Evo: 234
nu cred ca exista deocamdata metoda prin care un provider sa poata impiedica NAT sau ICS la clienti, fara interventie directa asupra PC-urilor acestora. Si aici ma refer la cine stie ce minunatii de aplicatii software care sa impiedice acest lucru.

Programele de autentificare, pe baza de user si parola, sunt folosite de regula pentru a nu se "fura" ip-urile in retea, iar pentru impiedicarea de NAT sau ICS de regula se foloseste celebrul TTL=1 .

Ca sa verifici daca ai TTL=1 setat de ISP, dai un ping in google.ro de exemplu si daca iti apare asa:

Pinging http://www.l.google.com [209.85.135.104] with 32 bytes of data:

Reply from 209.85.135.104: bytes=32 time=41ms TTL=1
Reply from 209.85.135.104: bytes=32 time=42ms TTL=1

inseamna ca este setat TTL=1 de ISP si asta te impiedica sa dai net la al 2-lea PC.

Mie unul mi se pare oricum o dovada de lipsa de profesionalism impiedicarea NAT sau ICS la clienti. Atata vreme cat clientul isi plateste abonamentul, are o banda garantata, poate sa faca cu banda respectiva ce vrea. Eu unul am 3 PC-uri in casa si ar fi cam penibil sa nu pot face NAT. Ma rog, asta e o parere strict personala.

Mai vino cu detalii. Ce sistem de operare ai, ce aplicatie de autentificare ai si alte detalii ca sa ne dam seama de o posibila rezolvare.
Insa te anunt de acum. Daca in contractul incheiat cu ISP-ul, este specificat clar ca nu ai voie sa faci NAT sau ICS, o sa dai de belele daca te incumeti sa folosesti asa ceva.

Freelance code | Blog personal

14 Feb 2008, 22:53
Profile
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

Topicuri similare 
Nu există topicuri similare.